Wiadomości
Udostępnij:
Burze na Mazowszu. RCB ostrzega: Jeśli możesz, zostań w domu. Są alerty IMGW
-
23.05.2024 08:19
-
Aktualizacja: 12:42 23.05.2024
Alerty drugiego stopnia dla centralnej części Mazowsza i pierwszego dla pozostałej w związku z burzami wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia zaczęły obowiązywać o godz. 11:00 i potrwają do godz. 23:00. Ostrzeżenia dla mieszkańców województwa wysyła również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Burze na Mazowszu – dziś prognozowane są w całym regionie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje: „Dziś lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni”.
Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia od godz. 11:00 do 23:00.
Najgwałtowniejsza pogoda ma być na pasie z północy na południe województwa. Alertem drugiego stopnia objęte są powiaty od przasnyskiego i mławskiego po okolice Radomia. Tutaj może spaść do 55 mm deszczu, a wiatr do 70 km/h. Lokalnie także grad.
Nieco łagodniejsza pogoda, ale wciąż z alertem pierwszego stopnia, ma być na zachodzie, czyli w okolicach Płocka, Sierpca, Żuromina, a także na wschodzie i północnym wschodzie Mazowsza – w pasie od Siedlec po Ostrołękę. Deszcz w tych regionach do 35 mm, ale równie silne porywy wiatru, jak pozostałej części województwa.
IMGW zaznacza, że w związku z dynamicznym rozwojem zjawisk burzowych stopień ostrzeżenia może zostać podwyższony.
⚠️UWAGA⚠️
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) May 23, 2024
‼️ NOWE OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE #IMGW ‼️
⚡️BURZE 1 i 2°
⛈️Burze z bardzo silnymi opadami deszczu od 20 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.
Stopień ostrzeżenia może zostać podwyższony!
➡️https://t.co/DIkhkQS5PS#IMGW #meteo #burze pic.twitter.com/TDRL1MimtI
Pogoda na czwartek
Dziś w Europie od Wysp Brytyjskich, przez centrum kontynentu, po Morze Czarne i Bałkany rozciągać się będzie obszar z ośrodkami niżowymi i frontami atmosferycznymi. Pozostały rejony kontynentu znajdzie się w zasięgu wyżów.
Polska będzie pod wpływem układu niżowego z głównym niżem w rejonie Wysp Brytyjskich oraz płytkim ośrodkiem powoli przemieszczającym się na północ znad krańców północno-zachodnich kraju. Od północnego zachodu, przez centrum, po południe Polski zalegać będzie strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza, nieco chłodniejszej na zachodzie.
W Polsce zachmurzenie będzie wzrastać z małego do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz na obszarze całego kraju.
W czwartek wystąpienie burz najbardziej prawdopodobne we wschodniej połowie kraju i na południu. Na zachodzie powinny być jedynie przelotne opady deszczu.
Podczas burz mogą pojawić się intensywniejsze opady deszczu, w szczególności na obszarze województwa małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i południe Mazowsza. W tych miejscach może spaść 40–50 mm deszczu na metr kwadratowy. Porywy wiatru wyniosą do 80 km/h.
Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.
Czytaj też: „Nie wiemy, czym oddychamy”. Mieszkańcy Łomianek walczą z wszechobecnym kurzem
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: