Wiadomości
Udostępnij:
Silny wiatr na Mazowszu. Ponad 70 interwencji straży pożarnej minionej nocy
-
07.02.2024 08:23
-
Aktualizacja: 11:50 07.02.2024
Ponad siedemdziesiąt razy interweniowała straż pożarna na Mazowszu w nocy i dziś rano w związku z silnym wiatrem i ulewnymi deszczami. Na terenie województwa do południa obowiązują ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Porywy wiatru mogą sięgać 80 km/h.
Przez silny wiatr i ulewy straż pożarna na Mazowszu w nocy i rano interweniowała 74 razy. Służby wyjeżdżały nie tylko w sprawie powalonych na drogi konarów.
– Było dziesięć odpompowań z garażów i piwnic, a reszta interwencji to powalone drzewa, zwisające konary. Nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych – mówi Katarzyna Urbanowska z mazowieckiej straży pożarnej.
W samej Warszawie zaś interweniowano dziesięć razy.
– Były to standardowe działania podejmowane przy okazji tego typu pogody, czyli połamane gałęzie i konary, które znajdowały się na drogach i chodnikach. W jednym ze zdarzeń taki konar częściowo znajdował się na linii energetycznej – relacjonuje Wojciech Kapczyński z PSP Warszawa.
Wydane przez IMGW ostrzeżenia obowiązują do godz. 12:00.
Apel straży pożarnej
„UWAGA silny wiatr w porywach do 90 km/h na terenie całego kraju. Zabezpiecz wszystkie przedmioty na balkonie, tarasie lub podwórzu. Unikaj schronienia w pobliżu drzew oraz sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu” — zaapelowała na platformie X Państwowa Straż Pożarna.
⚠️ UWAGA silny #wiatr w porywach do 9️⃣0️⃣km/h na terenie całego kraju‼️
— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) February 6, 2024
✅Zabezpiecz wszystkie przedmioty na balkonie, tarasie lub podwórzu.
💢Unikaj schronienia w pobliżu drzew oraz sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu.#bezpieczeństwo #strażacy https://t.co/0PlRuxRple
— Zabezpieczmy okna i wszystko, co jest na tarasie czy balkonie. Znajdujące się tam rzeczy porwane przez wiatr mogą stwarzać zagrożenie dla osób, które przechodzą w pobliżu — mówi rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.
Czytaj też: Woda leje się ze stropu na Warszawie Wschodniej. „Tutaj nigdy nie było dobrze”
Źródło:
Autor:
Miłosz Kuter/PA