Wiadomości
Udostępnij:
MSWiA: powstaną specjalne oddziały Straży Granicznej do ochrony granicy
-
26.06.2024 20:43
-
Aktualizacja: 07:08 27.06.2024
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział w Sejmie powołanie specjalnych oddziałów Straży Granicznej „dedykowanych do ochrony granicy”. Dodał również, że podpisana zostanie umowa na wzmocnienie zapory na polsko-białoruskiej granicy.
Odpowiadając w środę na pytania posłów dot. nowelizacji ustawy wspierającej działanie wojska, policji i straży granicznej, w tym zasad użycia broni, wiceszef MSWiA powiedział, że największym zagrożeniem na granicy z Białorusią są w tej chwili próby jej przekraczania przez nielegalnych migrantów w agresywnym tłumie.
– Już dwa miesiące temu kierowaliśmy dodatkowe siły policyjne, które są przygotowane do radzenia sobie z agresywnymi grupami wyposażonymi w niebezpieczne przedmioty – powiedział Mroczek. Wyjaśnił, że obecnie żołnierze, funkcjonariusze SG i policjanci z całego kraju, którzy mają największe doświadczenie w takich działaniach, sami służą na granicy i szkolą innych.
– Już dawno powinno być to zrobione – podkreślał. – Stworzymy specjalne oddziały Straży Granicznej dedykowane do ochrony granicy – zapowiedział.
Dodał, że niedługo ma być przedstawiony opinii publicznej pełny pakiet działań w tej sprawie.
– W momencie, gdy przejmowaliśmy odpowiedzialność za bezpieczeństwo państwa, mieliśmy do czynienia z sytuacją zagrożenia bezpieczeństwa państwa, jakie stwarzała nielegalna migracja na granicy białorusko-polskiej – mówił też Mroczek. – Szybko rozpoznaliśmy słabości zapory i zaraz podpiszemy umowę na jej wzmocnienie – powiedział.
Kosiniak-Kamysz o ustawie wspierającej wojsko
– Nikt nie zgłosił wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu, to już jest sukces – podkreślił w Sejmie, podczas dyskusji nad nowelizacją, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że ustawa ta jest bardzo potrzebna i wyraził nadzieję, że izba ją przyjmie.
Wicepremier pytany był m.in. o to, jak się mają jej rozwiązania do projektu o podobnej tematyce złożonego przez prezydenta RP.
– Prezydencki projekt skupia się na planach obronnych. On jest o czymś innym – zapewnił. – Te ustawy się nie wykluczają, ale się uzupełniają – dodał.
Wicepremier W. @KosiniakKamysz w #Sejm: ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa jest po to, żeby wzmocnić zdolności operacyjne i… pic.twitter.com/bnR4TvHVCo
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 26, 2024
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że proponowane rozwiązania wzmocnią poczucie bezpieczeństwa służących na granicy.
– Liczba strzałów alarmowych będzie większa w tym roku niż we wszystkich poprzednich razem wziętych – mówił wicepremier. – Nasi poprzednicy nie wprowadzili operacji wojskowej, choć się nad tym zastanawiali – dodał.
Odpowiedział też na pytania dotyczące warunków bytowych służących na granicy, zapewnił, że są one odpowiednie.
Projekt ustawy ws. Straży Granicznej – o co chodzi?
Projektowane przepisy stanowią, że „nie popełnia przestępstwa żołnierz, funkcjonariusz policji lub Straży Granicznej”, który z naruszeniem zasad użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej wydaje rozkaz ich stosowania lub sam ich używa w określonych wypadkach – „jeżeli sytuacja wymaga natychmiastowego działania”.
Dodatkowo żołnierze i funkcjonariusze, wobec których wszczęto sprawy o niewłaściwe użycie broni, mają w myśl proponowanych przepisów móc żądać obrońcy z urzędu.
Projekt przewiduje także m.in. doprecyzowanie zasad zatrzymywania żołnierzy przez żandarmerię wojskową oraz zasady współdziałania straży granicznej i policji w sytuacjach, gdy jedna z formacji potrzebuje wsparcia drugiej. Projekt ma też doprecyzować przepisy dotyczące użycia środków przymusu bezpośredniego, takich jak siatki obezwładniające, armatki wodne czy granaty hukowo-błyskowe przez funkcjonariuszy policji i SG służących na granicy.
We wtorek informowano, że rząd zaakceptował autopoprawkę do projektu. – Nie będzie utajnienia zasad używania broni podczas operacji wojskowej. Doprecyzowaliśmy też warunki wprowadzenia operacji, dzięki czemu żołnierze będą mogli skutecznie bronić polskiej granicy – informowała wtedy minister funduszy regionalnych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Czytaj też: Ekspert o cyberbezpieczeństwie: Musimy zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: