Wiadomości
Udostępnij:
R. Polański zamówił u M. Hłaski scenariusz, a potem „zostawił go jak psa”. Ostatnie opowiadanie pisarza w RDC
-
11.12.2024 18:42
-
Aktualizacja: 20:37 11.12.2024
Z okazji 90. rocznicy urodzin Marka Hłaski Polskie Radio RDC zaprasza na wyjątkowe słuchowisko na podstawie ostatniego i niedokończonego opowiadania Hłaski „Diabły w deszczu”. Co ciekawe, na krótko przed śmiercią pisarza Roman Polański zamówił u niego scenariusz na film. Z wyznań Hłaski wynika, że reżyser wystawił go do wiatru: „zostawił mnie jak psa”. Pytanie, czy chodziło o „Diabły w deszczu”? Premiera słuchowiska już w najbliższą niedzielę 15 grudnia tuż po 20:00.
„Diabły w deszczu” to tekst wyjątkowy, opowiadanie stanowi prawdopodobnie ostatni ślad twórczy pozostawiony przez pisarza. Co ciekawe zostało przez Hłaskę napisane w Ameryce w 1968 roku i to w języku angielskim.
Można się domyślać, że opowiadanie Diabły w deszczu („Devils in the rain”) było przeznaczone do sfilmowania. Wiadomo, że Hłasko na emigracji próbował pisać scenariusze dla „Hollywood”.
Publikacja nieznanej książki Marka Hłaski to więcej niż obowiązek – to imperatyw, zwłaszcza, że mamy do czynienia z ostatnią próbą literacką autora, w której wykrystalizował się jego oryginalny styl łączący trzy tradycje nie tylko pisarskie. Wyjątkowości opowiadaniu nadaje fakt, że maszynopis, którym dysponujemy, spisany jest w języku angielskim, a więc publikacja byłaby re-translacją oryginalnego przekładu dokonanego przez Leszka Szymańskiego, założyciela „Współczesności”. To naprawdę nietypowa i bezprecedensowa w literaturze polskiej sytuacja. Niemniej jednak wydanie Devils in the rain wydaje się niemal koniecznością. O twórczości pozostawionej przez Hłaskę w Stanach krążą legendy. Niniejsze opowiadanie stanowi namacalny dowód schedy pisarza – być może jedyny, jaki przyjdzie poznać — pisali o tekście jego wydawcy z Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka w 2020 roku.
Napisane przez Hłaskę w końcu 1968 roku, tuż przed wylotem do Europy, opowiadanie to historia wielowątkowa, w której spotykają się skomplikowane losy naznaczonego traumą wojenną Starego Kontynentu.
Los dziennikarza opisującego historie niemieckich kapo po wojnie splata się z życiem detektywa badającego sprawę tajemniczych samobójstw we Francji i w Niemczech — to tylko dwie historie wiodące. Oprócz nich, Hłasko w książce portretuje także organizacje syjonistyczne tropiące obozowych nadzorców, są romanse, są trupy. Jest wszystko to z czego Hłasko „robił” świetną prozę.
Trzeba pamiętać, że na krótko przed śmiercią pisarza Roman Polański zamówił u niego scenariusz na film. Z wyznań Hłaski wynika, że reżyser „Noża w wodzie” wystawił go do wiatru: „zostawił mnie jak psa”. Pytanie, czy chodziło o „Diabły w deszczu”?
Marek Hłasko, urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie. Był jeden z najsłynniejszych polskich powojennych pisarzy, prozaików i scenarzystów. Szybko zyskał sławę najzdolniejszego pisarza młodego pokolenia. Był legendarną postacią, symbolem nonkonformizmu. Rok 2024 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Marka Hłaski
W słuchowisku „Diabły w deszczu” wystąpili:
- Tragik — Jerzy Radziwiłowicz
- Narrator — Mirosław Baka
- Dziewczyna — Wiktoria Gorodeckaja
- Anderson — Mirosław Zbrojewicz
- O’connor — Przemysław Bluszcz
- Smithson — Stefan Friedmann
- Muller — Janusz Kukuła
- Recepcjonista — Jerzy Kisielewski (gościnnie)
Za muzykę odpowiada Piotr Moss, a za reżyserię dźwięku Andrzej Brzoska.
Dyrektor literacka Polskiego Radia RDC Aleksandra Głogowska odpowiada za adaptację i reżyserię.
Premiera słuchowiska „Diabły w deszczu” już w najbliższą niedzielę 15 grudnia tuż po 20:00.
Słuchowisko powstało przy współpracy z partnerami:
- Poczta Polska
- ZAiKS
- Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Polskiego Radia RDC można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na rdc.pl/player.
Źródło:
Autor:
RDC /DJ
Kategorie: