Zwierzęta pracujące w Warszawie. To konie, psy i... małże
27.01.2016 21:47
Aktualizacja: 13:55 30.08.2022
To konie do zadań specjalnych. W Sekcji Konnej Komendy Stołecznej Policji pracuje ich około dwadzieścia. W trakcie policyjnych patroli muszą budzić respekt, a podczas kryzysowych sytuacji zachować zimną krew. To jednak nie jedyne zwierzęta, które pracują w Warszawie.
Zanim zaczną pracę, przechodzą dwuetapowy trening. Później praca to także nieustanne szkolenie i wytłumianie lęków zwierząt. Policyjny koń zgodnie z przepisami to środek przymusu bezpośredniego. Jednak dla policjantów konie są czymś więcej.
Policjant dodaje, że koń jest partnerem wdzięcznym, ale także trudnym.
Praca pod ziemią
Jak się okazuje, w warszawskim metrze pracują również psy. Czworonogi, które pracują w Służbie Ochrony metra cechuje posłuszeństwo, bezproblemowe wykonywanie komend i gotowość do ataku. W czasie treningów odgrywane są specjalne scenki.
O zachowanie spokoju apelują wyglądem, głosem i zachowaniem. Potencjalnego agresora potrafią znokautować nawet w kagańcu. W sumie w warszawskim metrze pracują cztery psy.
Praca pod wodą
Natomiast w Wodociągach Warszawskich zwierzęta pomagają w biomonitoringu. Małże gatunku skójka zaostrzona i brzany informują o stanie wody dostarczanej Warszawiakom.
- Na Grubej Kaśce znajduje się specjalne akwarium przepływowe, w którym mieszka osiem Małż. Są one odławiane z bardzo czystego jeziora więc zanieczyszczenia je stresują i gwałtownie zamykają muszle - wyjaśnia Roman Bugaj rzecznik prasowy MPWiK
Wtedy wszczynany jest specjalny alarm i przeprowadzane dodatkowe badania wód. Małże w wodociągach pracują około pół roku, później trafiają na zasłużoną emeryturę.
Ten gatunek małż może żyć nawet kilkadziesiąt lat.