Wiadomości
Udostępnij:
Apel władz Ukrainy o ewakuację z Chersonia na zimę
-
22.11.2022 13:56
-
Aktualizacja: 16:58 29.09.2023
W rosyjskich ostrzałach zginęło w ciągu ostatniej doby ośmiu cywilów, 16 osób zostało rannych. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała do mieszkańców wyzwolonego z rosyjskiej okupacji Chersonia, aby ewakuowali się na zimę do bezpieczniejszych rejonów kraju - poinformował Ukrinform. Wtorek to 272. dzień wojny w Ukrainie.
W rosyjskich ostrzałach zginęło w ciągu ostatniej doby ośmiu cywilów, 16 osób zostało rannych - podał we wtorek Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W nocy Rosjanie ostrzeliwali regiony na południu i północy kraju.
Jak poinformował Kyryłenko, cztery osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim. W niedawno wyzwolonym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zginęło w poniedziałek trzech mieszkańców, a 10 zostało rannych. W obwodzie charkowskim zginęła jedna osoba na skutek wybuchu miny. Dane te, otrzymane od władz regionalnych, Kyryłenko opublikował w serwisie Telegram .
Wiceszef biura Zełenskiego poinformował także, że w obwodzie sumskim, na północnym wschodzie kraju, Rosjanie ostrzelali cztery hromady (odpowiednik gmin) z haubic, moździerzy i systemów rakietowych. Na obszary te spadło prawie 100 pocisków.
Z systemów Grad i ciężkiej artylerii Rosjanie ostrzelali w nocy z poniedziałku na wtorek wsie w rejonie (odpowiednik powiatu) nikopolskim w obwodzie dniepropetrowskim, na południu kraju. Jak podał portal Suspilne, Rosjanie wystrzelili blisko 60 pocisków. Nie odnotowano ofiar.
Rosjanie stracili prawie 85 tys. żołnierzy
Siły rosyjskie od początku wojny straciły na Ukrainie prawie 85 tysięcy żołnierzy. Poinformowało o tym dowództwo ukraińskiej armii.
Według jego komunikatu, w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 400 ludzi. Od początku wojny armia rosyjska straciła 2895 czołgów, 5827 pojazdów pancernych, 1882 systemy artyleryjskie, 209 systemów obrony przeciwlotniczej, 278 samolotów, 261 śmigłowców i 1537 dronów.
Służby i policja prowadzą działania kontrwywiadowcze w Ławrze Peczerskiej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek, że prowadzi wraz z policją i gwardią narodową działania kontrwywiadowcze na terenie kijowskiej Ławry Peczerskiej, gdzie mieści się siedziba Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.
W komunikacie na serwisie Telegram Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że "podejmuje środki kontrwywiadowcze (z zakresu bezpieczeństwa)" na terenie ławry. Działania te "odbywają się wspólnie z policją i gwardią narodową w ramach regularnej pracy SBU dotyczącej działalności dywersyjnej rosyjskich służb specjalnych na Ukrainie" - podano w oświadczeniu.
Agencja UNIAN podała, że prowadzone są rewizje, w komunikacie SBU nie wspomniano zaś o przeszukaniach. Służby podały jednak, że przy obecności przedstawicieli Cerkwi prowadzą "oględziny terytorium i pomieszczeń w celu wykrycia zabronionych przedmiotów oraz "kontrolę osób na terytorium ławry pod kątem ich związków ze sprzeczną z prawem działalnością na szkodę suwerenności państwa ukraińskiego".
Ławra Peczerska to pochodzący z XI wieku kompleks klasztorny, który przez wiele wieków był jednym z najważniejszych ośrodków prawosławia na ziemiach ukraińskich. Na jego terenie znajduje się m.in. sobór katedralny będący obecnie siedzibą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego oraz liczne cerkwie. Ławra Peczerska jest od 1994 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wezwanie mieszkańców Chersonia do ewakuacji
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała do mieszkańców wyzwolonego z rosyjskiej okupacji Chersonia aby ewakuowali się na zimę do bezpieczniejszych rejonów kraju - poinformował we wtorek Ukrinform.
"Rząd oferuje darmową ewakuację do Krzywego Rogu, Mikołajowa i Odessy z możliwością dalszej podróży do Kirowogradu, Chmielnickiego lub zachodnich rejonów Ukrainy" - napisała Wereszczuk na Telegramie.
Podkreśliła, że swój apel kieruje głównie do kobiet z dziećmi, osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.
Wicepremier zapewniła, że ewakuowane osoby będą miały zapewnione zakwaterowanie w schroniskach, pomoc humanitarną, wyżywienie i opiekę medyczną. "Otrzymają też pomoc w uzyskaniu zaświadczenia o przemieszczeniu się wewnątrz kraju oraz pomoc finansową od państwa i organizacji międzynarodowych" - napisała Wereszczuk.
Wcześniej z apelem o ewakuację do mieszkańców wezwolonych rejonów obwodu chersońskiego wystąpił szef obwodowej administracji wojskowej Jarosław Januszewycz wskazując na duże zagrożenie rosyjskim ostrzałem i poważnymi zniszczeniami obwodowej infrastruktury.
W Chersoniu i okolicach brak jest wody, nie ma prądu, nie działa też ogrzewanie.
Czytaj też: Dzień Wolności i Godności na Ukrainie
Źródło:
Autor:
RDC /PL
Kategorie: