Wiadomości
Udostępnij:
Symbol Starej Pragi przejdzie remont. Co będzie w oficynie Burkego?
-
28.05.2024 10:04
-
Aktualizacja: 12:27 28.05.2024
Generalny remont pozwoli na uratowanie jedynego zachowanego drewnianego budynku na Starej Pradze — oficyny Burkego. Obecnie trwa przetarg na wykonawcę przebudowy. Zmieni się też przeznaczenie budynku przy Kawęczyńskiej 26. Radny Karol Szyszko wyjaśnia w rozmowie z RDC, że będzie to funkcja „bardziej użytkowa, społeczna”.
Zmieni się przeznaczenie oficyny Burkego. Symbol Starej Pragi przejdzie remont. Obecnie trwa przetarg na wykonawcę przebudowy budynku przy Kawęczyńskiej 26.
Choć wygląda na zapomniany, ma zabite okna i jest ogrodzony — to wciąż ma szczególne miejsce w sercu prażan. W 2015 roku oficynę wpisano do rejestru zabytków.
O zadaniach dla wybranej firmy mówi radny Karol Szyszko:
— W pierwszym etapie będzie musiała zaprojektować zmiany w tym budynku, skonsultować, jakie przeznaczenie będzie on miał, bo do tej pory był budynkiem mieszkalnym. Teraz zapewne zmieni się jego funkcja na bardziej użytkową, społeczną. Może na przykład powstanie tam Centrum Lokalne, Miejsce Aktywności Lokalnej — mówi Szyszko.
Oficyna jest opuszczona od ośmiu lat. Warszawa na remont otrzymała 3,5 mln zł dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Historia drewnianej oficyny
Oficyna przy ul. Kawęczyńskiej 26 jest unikatem we współczesnym krajobrazie kulturowym Pragi, stanowi relikt drewnianej zabudowy tej dzielnicy.
Jednopiętrowa czynszówka została wybudowana około 1890 r. przez Edmunda Burkego. Stanowiła część zespołu mieszkalnego, z którego został tylko jeden budynek, który przetrwał w niezmienionej formie przeszło 120 lat, zachowując w znacznym stopniu zabytkową substancję. Po II wojnie światowej stał się domem komunalnym. Ostatni lokator wyprowadził się w 2016 r.
W styczniu 2021 r. z powodu pogarszającego się stanu budynku wykonano remont zabezpieczający drewniaka. Założono izolację pionową fundamentów. Wymieniono podwaliny i przegniłe fragmenty drewnianej konstrukcji. Zagrożone stropy zostały podstemplowane. Wykonano wewnętrzne ściągi, które spinają fasadę i ściany szczytowe. Rozebrano dwa skrajne kominy, które groziły zawaleniem a dwa środkowe wzmocniono stalowymi obejmami.
Nad przebiegiem prac zabezpieczających czuwało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Prace zrealizował Zakład Gospodarowania Nieruchomościami.
Czytaj też: Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach. Można już korzystać z terenu [ZOBACZ]
Źródło:
Autor:
Adam Abramiuk/DJ