Wiadomości
Udostępnij:
Świąteczne odkrycie na budowie Placu Centralnego. Robotnicy znaleźli historyczną bombkę
-
22.12.2023 17:37
-
Aktualizacja: 16:31 22.12.2023
Robotnicy pracujący na remontowanym placu Defilad odkryli świąteczną niespodziankę. W jednej z piwnic przedwojennej kamienicy znaleźli najprawdopodobniej starą bombką bożonarodzeniową. „Bardzo miło ze strony inwestycji, że w grudniu obdarowała nas niespodzianką okolicznościową.” — poinformował w mediach społecznościowych Zarząd Dróg Miejskich.
„Bombowe znalezisko na budowie placu Centralnego, a raczej bombkowe. Wykopaliska archeologiczne co i raz uraczają nas ciekawymi przedmiotami. Bardzo miło ze strony inwestycji, że w grudniu obdarowała nas niespodzianką okolicznościową. W jednej z piwnic, które pozostały po przedwojennych kamienicach, znaleźliśmy przedmiot będący najprawdopodobniej starą bombką bożonarodzeniową” — poinformował w mediach społecznościowych Zarząd Dróg Miejskich.
To nie jedyne znalezisko archeologiczne na tej inwestycji. Pod koniec listopada robotnicy odkryli tam posadzkę jednej z kamienic, które stały w tym miejscu przed wojną. Latem podczas prac pod powierzchnią placu robotnicy odkryli elementy infrastruktury ulicy Wielkiej i Złotej.
Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wyjaśnił wtedy, że w trakcie prac odkryto unikalne fragmenty bruku i dawnej zabudowy.
„Spodziewaliśmy się, że te fragmenty tam są. Natomiast zaskoczeniem jest to, że są one stosunkowo głęboko, czyli powyżej 2 metrów obecnego poziomu gruntu, a więc te wszystkie relikty zostały pokryte kolejnymi warstwami nasypu. Jesteśmy dopiero na początku badań, dołożę wszelkich starań by były one pieczołowicie i dokładnie prowadzone i żeby jak najwięcej dowiedzieć się o przeszłości tego miejsca” — dodał.
Budowa Pałacu Kultury i Nauki — zmiany w przestrzeni miejskiej
Pałac Kultury i Nauki i jego otoczenie powstały na terenie 50 hektarów pomiędzy Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Świętokrzyską i Emilii Plater. W tym celu w latach 50. XX wieku zlikwidowano liczne ulice i pozostałości 80 kamienic. W części przeznaczonej na plac budowy znajdują się fragmenty ul. Chmielnej, Złotej, Siennej, Śliskiej, Pańskiej, Zielnej oraz część Marszałkowskiej. W trakcie budowy Pałacu w całości zniknęła ulica Wielka, biegnąca równolegle do Marszałkowskiej.
Na przełomie XIX i XX wieku teren obecnego placu Defilad wypełniały wysokie secesyjne kamienice. Znajdowało się na nim około 180 budynków mieszkalnych.
Już po zakończeniu dokumentacji, docelowy układ chodników i zieleni na placu odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków z 1939 roku.
Posadzka placu – zaprojektowana przez architektów z pracowni A-A Collective – zostanie ułożona z sześciu rodzajów kamieni. Obrysy dawnych kamienic powstaną z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej.
Czytaj też: Niezwykłe słuchowisko „Z radości skakałem jak szczupak” w święta w RDC
Źródło:
Autor:
RDC /JD