Wiadomości
Udostępnij:
Ostatni dzień kampanii samorządowej w Warszawie. Co proponują kandydaci?
-
05.04.2024 13:38
-
Aktualizacja: 13:47 05.04.2024
Kandydaci na prezydenta stolicy mają czas do północy, żeby zachęcić warszawiaków do oddania na nich głosu. Wybory samorządowe odbędą się już w tę niedzielę. O urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy walczy sześcioro kandydatów. To Rafał Trzaskowski, Tobiasz Bocheński, Magdalena Biejat, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec.
Dla przedstawicieli komitetów wyborczych ostatnie godziny kampanii wyborczej jeden z najbardziej pracowitych dni w roku. Kandydaci od rana ruszyli w trasę po całej Warszawie. Co proponują mieszkańcom Warszawy?
Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat powiedziała, jaka będzie jej pierwsza decyzją w przypadku objęcia urzędu.
- Uruchomienie programu mieszkaniowego, który będzie wymagał jak najszybszych działań, żeby móc rzeczywiście spełnić naszą obietnicę. Bardzo realistyczną obietnicę wybudowania 10 tys. mieszkań w ciągu pierwszych pięciu lat kadencji, rozpoczęcie prac nad zazielenieniem i przywróceniem mieszkańcom placu Konstytucji. Chcielibyśmy, żeby to był jeden z naszych projektów. Ale również zlikwidujemy bramki w metrze - mówiła.
Celem obecnego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na następną kadencją jest kontynuacja zmian w ścisłym centrum stolicy.
- Koncentrujemy się na tych problemach, które są najbardziej istotne dla warszawiaków i warszawianek. Wyznaczamy trendy, ale też rozmawiamy o kwestiach tak fundamentalnych, jak bezpieczeństwo, jak opieka senioralna, jak kwestia dotycząca polityki zdrowotnej, jak kultura, jak sport. No i oczywiście to, na czym nam najbardziej zależy, czyli kwestia uprzywilejowania komunikacji miejskiej - wskazał.
Zapytaliśmy również kandydata Prawa i Sprawiedliwości Tobiasza Bocheńskiego o jego pierwsze zarządzenia w przypadku zwycięstwa.
- Sprawdzenia, czy kobiety na tych samych stanowiskach, jak my mężczyźni mają bazowo te same wynagrodzenia, a jednocześnie natychmiast po tej decyzji musi być audyt w urzędzie, ponieważ mamy 1500 biur, wydziałów, mamy pełnomocników, których zadania dublują się z zadaniami wiceprezydentów - powiedział.
Zdaniem kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców, druga tura jest realna.
- Jestem przekonany, że trzech kandydatów walczy o drugą turę i walczymy o to, żeby ona była. Trzech kandydatów walczy z powodu przepływu elektoratów. Wyborcy Trzeciej Drogi szukają sobie kogoś innego niż Rafał Trzaskowski i zagłosują na mnie albo Magdalenę Biejat - mówił Przemysław Wipler.
Mniej aktywny dzisiaj jest Janusz Korwin-Mikke, kandydat Bezpartyjnych, który idzie do wyborów z hasłem „Warszawa przyjazna kierowcom”.
- W całym mieście jest wojna z kierowcami. Celem miasta jest usunięcie samochodów. Moim celem jest, żeby było jak najwięcej samochodów. Chcemy zrobić jak najwięcej parkingów. Parkingi mają mieć zmienną opłatę w zależności od godziny i w zależności od popytu - tłumaczył.
Na fotel prezydenta kandyduje również kandydat Ruchu Naprawy Polski Romuald Starosielec, który postuluje m.in. wprowadzenie obligatoryjnego referendum oraz weta obywatelskiego.
Lokale wyborcze w niedziele otwarte będą od godziny 7 do 21. Druga tura zaplanowana jest na 21 kwietnia.
Czytaj też: Kolejna kadencja Trzaskowskiego w Warszawie? J. Strzeżek: chcę większej reprezentacji w radzie miasta
Źródło:
Autor:
Przemysław Paczkowski/PL