Wiadomości
Udostępnij:
Górny i dolny Mokotów od dziś w strefie płatnego parkowania [SPRAWDŹ]
-
03.02.2025 06:11
-
Aktualizacja: 09:39 03.02.2025
Od dziś za parkowanie na górnym i dolnym Mokotowie w Warszawie trzeba zapłacić. Weszła tam w życie Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Została rozszerzona o obszary Starego Mokotowa, Wyględowa, Wierzbna, Ksawerowa, Sielc i części Sadyby.
Granice Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na warszawskim Mokotowie zostały przesunięte do linii Woronicza, Domaniewskiej i Idzikowskiego. Od zachodu obszar poszerzenia sięga dotychczasowej granicy na ul. Żwirki i Wigury, od wschodu granicą jest ulica Czerniakowska.
– W nowej strefie znajduje się około siedmiu tysięcy miejsc postojowych. Na mieszkańców czekają też zupełnie nowe parkomaty, których w sumie udało się ustawić 315 – mówi Maciej Dziubiński z Zarządu Dróg Miejskich.
Dziubiński dodaje, że warto złożyć podanie o abonament mieszkańca.
– Do tej pory wydaliśmy prawie cztery tysiące abonamentów mieszkańca. Przypominamy przy tej okazji, że wniosek abonament można złożyć przez internet na stronie abonamentzdomu.zdm.waw.pl lub w każdym punkcie obsługi pasażerów ZTM – informuje.
Są dwa rodzaje abonamentów – tańszy, rejonowy za 30 zł rocznie, pozwala zaparkować w rejonie znajdującym się w promieniu 200 metrów od miejsca zameldowania. Abonament obszarowy obejmujący większy teren kosztuje 600 zł rocznie.
Nasz reporter zapytał mieszkańców Wierzbna i kierowców o to, co sądzą o tym rozwiązaniu.
SPPN w Warszawie
Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego jest w Warszawie od 1999 r. i początkowo obejmowała tylko ścisłe centrum miasta. Po dekadzie została rozszerzona m.in. o Powiśle, Stare i Nowe Miasto. W 2013 r. granica obszaru z parkometrami przesunęła się z Żelaznej do Okopowej na zachodzie, z Koszykowej do Wawelskiej na południu, a na północy zamiast al. Solidarności sięgnęły Dworca Gdańskiego i ronda Radosława oraz fragment Pragi-Północ.
Od 2020 r. jej obszar, etapami, zwiększył się dwukrotnie – o część Woli i Pragi-Północ, Żoliborz i Ochotę, pl. Hallera i jego okolice i północny Mokotów.
Od 3 lutego 2025 roku strefa powiększy się o obszary Starego Mokotowa, Wyględowa, Wierzbna, Ksawerowa, Sielc i części Sadyby.
Czytaj też: Remont zniszczonej stacji Ursus Północny. Kolejarze otworzyli oferty przetargowe
Źródło:
Autor:
Miłosz Kuter, Przemysław Paczkowski/PA