Wiadomości
Udostępnij:
Atak hakerski na strony PO, Lewicy i PSL. Premier: służby prowadzą działania
-
16.05.2025 16:47
-
Aktualizacja: 20:39 16.05.2025
Premier Donald Tusk poinformował, że grupa rosyjskich hakerów działających na Telegramie zaatakowała strony internetowe Platformy Obywatelskiej, Lewicy i PSL. Służby prowadzą w tej sprawie intensywne działania. Atak trwa - napisał szef rządu.
Trwa atak hakerski na strony internetowe Platformy Obywatelskiej, Lewicy i PSL. Poinformował o nim na platformie X premier Donald Tusk.
Na dwa dni przed wyborami grupa rosyjskich hakerów działających na Telegramie zaatakowała strony internetowe Platformy Obywatelskiej. Celem są także strony Lewicy i PSL. Służby prowadzą w tej sprawie intensywne działania. Atak trwa.
— Donald Tusk (@donaldtusk) May 16, 2025
Szef rządu dodał, że służby prowadzą w tej sprawie intensywne działania.
W rozmowie z PAP szef KPRM tłumaczył - odnosząc się do ataku na strony platforma.org - że „poprzez dużą ilość wejść na stronę blokuje do niej dostęp, sprawia, że ona się zawiesza i nie może funkcjonować”. — Wyłączyliśmy prewencyjnie cały nasz serwer po to, żeby nie doszło do ewentualnie dalej idących szkód i w tej chwili pracujemy nad tym, żeby przywrócić pełną funkcjonalność. Tak, żeby strony mogły być znowu uruchomione. To dotyczy strony głównej platforma.org oraz strony, na której jest formularz do wpłat wspierających kampanię wyborczą Rafała Trzaskowskiego — powiedział Jan Grabiec.
Szef KPRM podkreślił, że ma nadzieję, „że to nie wpłynie na kampanię” wyborczą.
Atak DDoS to atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów, przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów
Do ataku doszło na dwa dni przed wyborami na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Odbędą się one w niedzielę 18 maja.
Obywatele głosy będą oddawać w ponad 32 000 obwodowych komisjach wyborczych, z których ponad 4000 znajdują się na Mazowszu. Za granicą głos będzie można oddać w 511 lokalach.
W lokalach komisji, do których jesteśmy przypisani, postawimy znak X obok nazwiska jednego z trzynastu kandydatów na urząd prezydenta.
Wybory prezydenckie 2025 – jak oddać ważny głos?
O tym jak powinna przebiegać cała procedura oddania głosu w rozmowie z Polskim Radiem RDC mówił Marcin Chmielnicki, rzecznik Krajowego Biura Wyborczego.
– Gdy już przyjdziemy do lokalu wyborczego i pozytywnie przejdziemy weryfikację, otrzymamy kartę do głosowania. Na karcie do głosowania będą nazwiska 13 kandydatów ułożone w kolejności alfabetycznej – wyjaśnia Chmielnicki.
Jak podkreśla, ważne jest, żebyśmy postawili X obok nazwiska tylko jednego kandydata, w przeciwnym razie nasz głos zostanie unieważniony.
– Aby oddać ważny głos, musimy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Jeżeli postawimy więcej niż jeden X, nasz głos będzie nieważny. Jeżeli nie postawimy go wcale, nasz głos również będzie nieważny.
Chmielnicki dodaje, że istotny jest znak, który postawimy na karcie do głosowania. Koniecznie musi to być X.
– To rzeczywiście nie może być tak zwany „ptaszek”, muszą to być dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki – wyjaśnia.
Cisza wyborcza w sobotę
O północy w nocy z piątku 17 maja na sobotę 18 maja zaczyna się okres tak zwanej „ciszy wyborczej”.
W czasie trwania ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży i agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów.
Za jej złamanie grozi kara nawet 1 miliona złotych grzywny.
Czytaj też: Uczelnie będą lepiej chronione? Zmiany zapowiada minister nauki i rektor UW
Źródło:
Autor:
RDC /PL
Kategorie: