Wiadomości
Udostępnij:
Spółdzielnie chcą uregulować temat prawny gruntów. Jest propozycja projektu ustawy
-
26.11.2024 17:49
-
Aktualizacja: 18:28 26.11.2024
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ma pomysł dotyczący uregulowania tematu prawnego gruntów. Proponuje projekt ustawy, który ma umożliwić nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntów należących do Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych. Według autorów, brak regulacji prawnej budynków obniża wartość mieszkań nawet o 25%, co ma negatywny wpływ na rynek nieruchomości.
Jak rozwiązać problem spółdzielni mieszkaniowych związany z brakiem regulacji stanów prawnych posiadanych przez nie gruntów? Z pomysłem przychodzi Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która proponuje projekt ustawy.
Jego celem jest zapewnienie spółdzielniom mieszkaniowym tytułu prawnego do gruntów będących w ich władaniu, których właścicielem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego. Projekt dotyczy spółdzielni mieszkaniowych, które wybudowały na tych gruntach budynki, lecz z różnych względów nie przysługuje im do dziś tytuł prawny w postaci wieczystego użytkowania.
Autor projektu Marcin Bajko podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem RDC, że szereg nieruchomości w spółdzielniach nie posiada tytułów prawnych.
— W związku z tym mieszkańcy nie mogą być właścicielami swoich lokali i trzeba taką sytuację uregulować. Dotychczasowe przepisy są bardzo trudne w stosowaniu. Tam, gdzie można było je zastosować, już zostały zastosowane i zostały same najtrudniejsze sprawy. Między innymi w Warszawie to są sprawy, kiedy są roszczenia, kiedy brak jest dokumentacji np. dotyczącej tego, kto wybudował budynki czy pozwoleń na budowę budynków — mówi Bajko.
Jak informuje Bajko, projekt zakłada, że spółdzielnie otrzymają prawo użytkowania wieczystego do gruntów.
— W takiej krótkiej procedurze, która powinna się zamknąć około roku, miasto nie jest poszkodowane, ponieważ dostaje pierwsze opłaty w wysokości przewidywanej — około 15 procent wartości gruntów. Po tym użytkowaniu wieczystym wszyscy właściciele mogą się przekształcić na własność i stać właścicielami swoich lokali — dodaje Bajko.
Według autorów ustawy, brak regulacji prawnej budynków obniża wartość mieszkań nawet o 25%, co ma negatywny wpływ na rynek nieruchomości.
Rozwiązanie tego problemu ma poprawić sytuację lokatorów i spółdzielni, a także zwiększyć stabilność prawną. Projekt został skierowany Parlamentarnego Zespołu ds. Spółdzielczości.
Czytaj też: Podwyżki czynszów w TBS w Siedlcach nawet o 17 procent. Od kiedy nowe stawki?
Źródło:
Autor:
RDC /DJ
Kategorie: