Wiadomości
Udostępnij:
Po 40 latach rusza modernizacja szpitala przy Barskiej. Co się zmieni?
-
31.03.2025 20:51
-
Aktualizacja: 20:29 31.03.2025
Po 40 latach budynek szpitala przy ulicy Barskiej w Warszawie zostanie wyremontowany. Dziś podpisano umowę na realizację prac. W budynku „A” powstanie nowoczesny oddział rehabilitacji z blisko trzykrotnie większą liczbą łóżek. Pojawi się również specjalistyczny sprzęt. Ponadto w odnowionej przestrzeni znajdzie się też dzienny dom opieki medycznej dla seniorów.
Budynek „A” szpitala przy ul. Barskiej czeka przebudowa. W bloku powstanie nowoczesny oddział rehabilitacji wyposażony m.in. w urządzenia do fizykoterapii, kinezyterapii i komorę krioterapeutyczną. Inwestycja jest warta 46 mln zł.
Samorząd Województwa Mazowieckiego wyłoży na ten cel prawie 46 mln zł. W poniedziałek 31 marca podpisana została umowa na realizację tej inwestycji.
Członek Zarządu Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” Jolanta Wiśniewska podkreśla, że budynek jest kompletnie zniszczony.
— Jedna łazienka wspólna na piętrze. To w XXI wieku jest już raczej nieakceptowalne. Od wodociągów, po kanalizację — to wszystko, co chwilę szwankowało. Nie da się remontować kawałkami — stwierdziła Wiśniewska.
🏥Najstarszy budynek szpitala przy ul. Barskiej czeka przebudowa.
— Marta Milewska (@rzecznikUMWM) March 31, 2025
W budynku „A” powstanie nowoczesny oddział rehabilitacji z 70 łóżkami, dzienny oddział rehabilitacji i dzienny dom opieki medycznej.
Dziś umowę w tej sprawie ze @STRABAG_PL podpisała @AnnaKatarzynaB1. pic.twitter.com/7s8CICXAo4
Dyrektor techniczny w STRABAG Rafał Dworakowski zapowiada, że prace budowlane potrwają dwa lata.
— Gruntowna przebudowa budynku „A”, czyli prawie 5 tysięcy metrów powierzchni użytkowej. Pewne utrudnienia wynikające z prac, które będziemy oczywiście starali się minimalizować, jednak wystąpią. To chociażby ruch — część terenu i część dróg komunikacyjnych wokół budynku będziemy wykorzystywali albo wyłącznie na cele budowy, albo dotychczasowi użytkownicy, czyli pacjenci będą równolegle z nami korzystać — informuje Dworakowski.
Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Anna Brzezińska podkreśla, że chodzi o to, aby szpital jak najlepiej służył mieszkańcom.
— Wiemy, że dzisiaj społeczeństwo się starzeje, że ta usługa rehabilitacyjna, usługa medyczna skierowana właśnie do seniorów jest najbardziej oczekiwaną. 37 procent populacji to osoby 60 plus — dodaje Brzezińska.
Budynek „A” w szpitalu św. Anny powstał 1952 roku. Ostatnie prace modernizacyjne w tym bloku prowadzone były 40 lat temu.
Od 1 stycznia 2025 roku ze względu na modernizację budynku „A” i „C” szpitala część działalności placówki przeniesiono do innych szpitali. Na czas remontu w szpitalu pozostaną wszystkie funkcjonujące poradnie oraz nocna i świąteczna pomoc lekarska.
Czytaj też: Tak wyglądają schrony na Ochocie. Urzędnicy są w szoku
Źródło:
Autor:
Adrian Pieczka/DJ
Kategorie: