Wiadomości
Udostępnij:
104. rocznica utworzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
-
25.10.2022 21:33
-
Aktualizacja: 21:41 25.10.2022
To już 104. rocznica ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości na dziedzińcu siedziby przy ulicy Rakowieckiej. Zło znów nadchodzi, ono nadchodzi często ze wschodu, często z Rosji, bo Rosja to kraj, gdzie wszystko jest wojną; musimy być na nią gotowi - mówił we wtorek szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak.
Podczas wydarzenia szef Sztabu Generalnego Rajmund Andrzejczak mówił o historii instytucji, ale również o współczesnych zagrożeniach dla Polski.
- Sto lat temu, kiedy po niebycie powstawało Państwo Polskie, utworzono zręby siły zbrojnej. Nie można zapewnić bezpieczeństwa, nie można zbudować dobrobytu, jeśli siła zbrojna nie strzeże wszystkich tych wartości w miejscu, w którym się znajdujemy. Utworzono Sztab Generalny, który pełnił najważniejszą funkcję dowódczą i planistyczną - tłumaczył.
Szef Sztabu Generalnego WP podkreślał, że teraz za wschodnią granicą Polski znowu jest wojna, którą porównywał do surowej zimy. - Nadchodzi zima, zima ze wschodu, szanowni państwo, musimy być na nią gotowi tutaj, w najlepszym miejscu na ziemi - oświadczył.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała w okolicznościowym liście, że powołany 25 października 1918 r. Sztab Generalny WP "zawsze odgrywał kluczową rolę w sprawach planowania, dowodzenia, jak i programowania rozwoju naszych Sił Zbrojnych". "Historia pozwala żywić nadzieję, że Sztab Generalny sprosta wszystkim kolejnym zadaniom, pozostając za sprawą swojego potencjału skutecznym liderem w programowaniu przyszłości Sił Zbrojnych" - napisała marszałek Sejmu.
Premier Mateusz Morawiecki w swoim liście podkreślił, że "wydarzenia za naszą wschodnią granicą dobitnie pokazują, że pokój i wolność nie są dane raz na zawsze" i zwłaszcza dziś nabiera szczególnego znaczenia łacińska maksyma "jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny". Dziś jesteśmy świadomi, że pokój ma swoją cenę i jesteśmy gotowi ją zapłacić przez konsekwentne wzmacnianie naszego partnerstwa w ramach sojuszu NATO i potencjału sił odstraszania polskiej armii, a także rozbudowę kolejnych obszarów odporności państwa" - zapewnił szef rządu.
Natomiast wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że konflikt na Ukrainie został wywołany przez "imperialistyczną politykę Rosji" i "codziennie widzimy, jak wielka tragedia dotyka naszych ukraińskich przyjaciół". "Musimy robić wszystko, aby Polska uniknęła podobnego losu. Dlatego tak ważna jest rozbudowa i modernizacja Wojska Polskiego, które zwiększają jego potencjał odstraszania oraz obrony" - napisał szef MON w liście odczytanym podczas uroczystości przez wiceministra ON Michała Wiśniewskiego.
25 października 1918 roku Rada Regencyjna Królestwa Polskiego powołała urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich.
Czytaj też: „Mała książka – wielki człowiek”. Ruszyła kolejna odsłona kampanii
Źródło:
Autor:
Przemysław Paczkowski/PL
Kategorie: