Wiadomości
Udostępnij:
Premier: część podwyżek dla nauczycieli z budżetu państwa
-
17.06.2019 14:33
-
Aktualizacja: 00:32 26.07.2022
Powiązać wynagrodzenie z jakością pracy
Podkreślił, że wiele głosów podczas debaty odnosiło się do powiązania wynagrodzenia z jakością pracy nauczycieli. - To jest o tyle oczywiste, co bardzo trudne do wypracowania, tak żeby było przyjęte jako sprawiedliwe, obiektywne. To zadanie pan minister edukacji narodowej otrzymał ode mnie w pierwszej kolejności, ale nie oczekuję, że za tydzień to rozwiązanie będzie gotowe. To wymaga bardzo głębokiej debaty wraz ze środowiskiem i związkami zawodowymi środowisk nauczycielskich - powiedział premier.
Premier @MorawieckiM po zakończeniu #OkrągłyStółEDU: Po pierwsze, pojawił się głos w sprawie wstępnie zarysowanego pensum. Są zdania, że w krajach zachodnich nauczyciele spędzają więcej godzin przy tablicy, a u nas nauczyciel zaangażowany spędza go dużo więcej niż te 18 godzin. pic.twitter.com/uNwKKyjEBC
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 17 czerwca 2019
Jak wskazał, część podwyżek dla nauczycieli będzie przekazanych z budżetu państwa. Podkreślił jednocześnie, że samorządy przez ostatnie 4 lata otrzymały ok 22 mld zł. Jak tłumaczył premier, był to efekt skutecznego uszczelniania systemu podatkowego.
- Pytajmy się wszyscy naszych samorządowców, czy te środki we właściwy sposób spożytkowali. My mamy prawo domagać się (...) wykorzystania tych środków, które się w budżetach samorządów pojawiły - dodał.
Przedmioty ścisłe przyszłością
- Jednak mimo wszystko postaramy się jak najwięcej środków z tego miliarda, które od września będą przeznaczone na 9,6 proc. podwyżki, sfinansować z budżetu państwa. Ale te pieniądze powinny się w całości znajdować w samorządach i one tam są - podkreślił.
Premier @MorawieckiM po zakończeniu #OkrągłyStółEDU: Część podwyżki dla nauczycieli postaramy się przekazać z budżetu państwa. Ze względu na skuteczność działania aparatu podatkowego te pieniadze się tam znajdują.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 17 czerwca 2019
Premier zwracał także uwagę na niższy poziom kształcenia w przedmiotach ścisłych. Zaznaczył, że "świat przyszłości wymaga od nas znajomości informatyki i przedmiotów ścisłych". - W dłuższej perspektywie naszej reformy będę bardzo prosił o wzmacnianie naszej fizyki czy matematyki i innych przedmiotów ścisłych - powiedział.
Szef rządu mówił także o bezpieczeństwie w szkołach, które - jak przekonywał - jest systemowym elementem, jaki ministerstwo będzie wprowadzało. Szef rządu zgodził się także z sugestiami, by dialog dotyczący edukacji zszedł na poziom Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego. - System nie powinien podlegać szokowym terapiom, tylko ewolucji - podkreślił szef rządu.
Propozycje resortu
- Myślę, że w ciągu najbliższych kilku tygodni pan minister (Dariusz Piontkowski) będzie mógł zaproponować kilka zmian odzwierciedlających naszą debatę, tych które będą się cieszyły największym stopniem konsensusu, porozumienia - powiedział premier.
📽️ Premier @MorawieckiM: Wraz z panem ministrem @MEN_GOV_PL @D_Piontkowski będziemy starali się przekształcać te nasze wszystkie pomysły w sposób w miarę możliwie konsensualny, które będą mogły zmieniać działania w obszarze Edukacji Narodowej.
🎞️Całość: https://t.co/fWn1xctqsh pic.twitter.com/jgm05glfCo
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 17 czerwca 2019
Źródło:
Autor:
PG