Muzeum J. Piłsudskiego z drugą odsłoną "Żołnierzy Niepodległości"
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprezentowało kolejną odsłonę projektu, który pokazuje legionistów marszałka. Drugi etap portalu "Żołnierze Niepodległości" to opowieść o oficerach, którzy służyli w armii, dzięki której odzyskaliśmy jako kraj niepodległość.
Pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Andrzejczyk powiedział, że portal to projekt wyjątkowy. Przypomniał, że powstawał od 2014 roku, niejako równolegle z budową muzeum. Pierwszy etap zaprezentowano w 2018 roku i dotyczył żołnierzy Legionów Polskich. Druga odsłona to biogramy oficerów polskiej armii.
Druga część portalu "Żołnierze Niepodległości" to - według współtwórcy projektu Grzegorza Nowika - ponadczasowa opowieść o nieznanych bohaterach, dzięki którym doszło między innymi do wielkiej wiktorii w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Historyk przypomniał, że o tych wojskowych wiemy niewiele. Polacy znają postać Józefa Piłsudskiego, ale już jego żołnierze nie są znani szerszemu gronu - dodał znawca historii. -
My jako muzeum Józefa Piłsudskiego czujemy się w obowiązku pamiętać o żołnierzach marszałka - powiedział Grzegorz Nowik.
"Praca dostępna dla wszystkich"Pomysłodawcą portalu był zmarły w ubiegłym roku historyk oręża polskiego i miłośnik Józefa Piłsudskiego, profesor Janusz Cisek. Naukowiec wymyślił, że najlepszą formą upamiętnienia setnej rocznicy wymarszu 1. Kompanii Kadrowej będzie spisanie biogramów żołnierzy marszałka. -
W trakcie prac projekt ewoluował i dziś mówimy o pracy dostępnej w internecie dla wszystkich - powiedziała współpracująca blisko z profesorem Ciskiem Ewa Kozłowska. Zapowiedziała, że biogramy legionistów ukażą się w druku.
Słownik zawierający biogramy legionistów walczących o wolność Polski w latach 1908-1921 można na razie przeglądać w internecie w ramach portalu "Żołnierze Niepodległości". Na stronie są zgromadzone informacje o około 56 tysiącach żołnierzy.
Zainaugurowana dziś kolejna odsłona portalu to 24 tysiące notek biograficznych oficerów wojska polskiego.