Wiadomości
Udostępnij:
Prapremiera „Sztuki wywiadu” z Janem Peszkiem w Polonii. „Stawiamy pytanie o istotę aktorstwa”
-
05.12.2024 08:52
-
Aktualizacja: 05:50 06.12.2024
Stawiamy pytania o istotę aktorstwa, to mocny tekst – 5 grudnia prapremiera „Sztuki wywiadu” w Teatrze Polonia. Pisarz Jarosław Mikołajewski opowiadał w Polskim Radiu RDC o spektaklu swojego autorstwa, w którym występują Maria Seweryn, Małgorzata Zajączkowska i Jan Peszek.
Dziś w Teatrze Polonia prapremiera „Sztuki wywiadu” Jarosława Mikołajewskiego w Teatrze Polonia.
JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI | W RYTMIE KULTURY | POSŁUCHAJ PODCASTU
To forma benefisu Jana Peszka, który w 2024 roku skończył 80 lat. Jak wyjaśniał Mikołajewski w audycji „W rytmie kultury” Beaty Jewiarz, rzecz jest o postaci aktora, który zagrał setki ról, który je ma wszystkie w sobie i które nigdy nie znikają.
– Bohater jest człowiekiem starym, któremu bardzo łatwo wierzymy w różne wspomnienia i w to, że one powracają w takim porządku własnym, bardzo oryginalnym, niekoniecznie poddanym prawom historycznym. To jest coś takiego, co się przypomina nagle z czegoś, z jakiegoś fragmentu, potem wraca. Ale na to wszystko nakłada się własne życie, które jakoś ingeruje w rozmowę dziennikarki ze starym aktorem – mówił Mikołajewski.
Na scenie obok Jana Peszka pojawią się Maria Seweryn oraz Małgorzata Zajączkowska. Reżyseruje syn aktora Błażej.
Jak podkreślił Mikołajewski, Jan Peszek przekracza w tej sztuce swoje granice.
– On się na tyle utożsamia z tymi postaciami, które były przez niego grane, że to wszystko, staje się bardzo ponętne, taka możliwość, że kwestie wypowiadane przez te postaci literackie, które on gra, stają po stronie historii i własnej pamięci, takiego własnego dorobku myślowego, filozoficznego – dodał.
W zapowiedzi spektaklu napisano: „wielki aktor zgadza się na ostatni wywiad z dziennikarką. To spotkanie z artystą w momencie, w którym towarzyszy mu nieodparty lęk przed przemijaniem, wypaleniem i końcem, spirala uczuć, która każe odpowiedzieć na pytanie, czy i dokąd uciec”.
Prapremiera na Dużej Scenie Teatru Polonia. Kolejne przedstawienia 9–10 oraz 18–20 grudnia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Czytaj też: M. Różczka o pracy na planie „Matek Pingwinów”: to był kontrolowany chaos
Źródło:
Autor:
Cyryl Skiba/PA
Kategorie: