Wiadomości
Udostępnij:
P. Gliński o Muzeum Historii Polski: to największa polska inwestycja w kulturze
-
05.05.2023 14:50
-
Aktualizacja: 15:14 05.05.2023
To największe polskie muzeum, największa polska inwestycja w kulturze – powiedział w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wizytacji budowy Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego wraz z wiceszefem resortu Jarosławem Sellinem wizytowali w piątek budowę Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.
Jak przypomniał Piotr Gliński, powierzchnia użytkowa tego obiektu wynosi 45 tys. m kw. – Z czego osiem tysięcy dla naszego partnera - Muzeum Wojska Polskiego, które budowane jest od drugiej strony. Mamy tam 800 pomieszczeń w całym budynku i (…) dwa audytoria. Jedno na ponad 600 osób, które przed chwilą zwiedzaliśmy. Także sala kinowa, wiele sal edukacyjnych, magazyny, sale dla specjalistów, dla konserwatorów – mówił Gliński. Dodał, że będą tam także place zabaw dla dzieci i miejsce dla gastronomii.
Wicepremier zaznaczył, że „takiej pracy jeszcze nie było”. – Cieszymy się bardzo, bo to zwiększa ofertę instytucji kulturalnych, które są bardzo lubiane przez Polaków. Widzimy boom frekwencyjny w polskich muzeach. Polacy uwielbiają zwiedzać nasze muzea – powiedział, kierując słowa wdzięczności do muzealników za ich codzienną pracę.
Szef resortu kultury podziękował również projektantom i głównemu wykonawcy, firmie Budimex. – I samemu Muzeum Historii Polski, bo inwestorem jest ta instytucja, powołana przed laty, w 2006 roku – mówił. – Instytucja bezdomna, instytucja, której siedziby głównej nasi poprzednicy nie budowali – przypomniał. – Myśmy to zrobili, to był nasz obowiązek – podkreślił.
Muzeum Historii Polski – kiedy otwarcie?
Piotr Gliński poinformował, że budynek Muzeum Historii Polski – wraz z wystawą czasową – zostanie otwarty pod koniec września. – To największe polskie muzeum, największa polska inwestycja w kulturze – zapewnił. – My inwestujemy w tej chwili w ponad 300 inwestycji muzealnych w Polsce. Ta jest największa, ale w ogóle inwestycji w kulturze zrealizowaliśmy przez ostatnie siedem i pół roku 6 tysięcy 272 – wskazał.
Wspomniał jednocześnie, że na wystawę stałą MHP trzeba będzie poczekać nieco dłużej. – Istnieje problem związany z pewną obstrukcją na rynku muzealnym, ale mam nadzieję, że tę obstrukcję przełamiemy. Dwa przetargi na wystawę stałą – pierwszy był nierozstrzygnięty, nikt się nie zgłosił, mimo że cały rynek światowy wiedział o tym, że jesteśmy wypłacalnym przecież inwestorem. Natomiast drugi przetarg – najtańsza oferta była trzykrotnie wyższa niż ceny rynkowe – wyjaśnił wicepremier.
Muzeum Historii Polski – wystawa stała
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro dodał, że w tej chwili trwają negocjacje z zaproszonymi firmami. – Mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni uda nam się rozstrzygnąć i wyłonić wykonawcę wystawy stałej – stwierdził.
Zaznaczył też, że dla całego zespołu muzeum to bardzo wzruszający moment. – Nareszcie będziemy muzeum, które będzie mogło zaprosić zwiedzających, będzie miało znakomite możliwości realizacji wystaw czasowych, projektów konferencyjnych, naukowych, edukacyjnych. I wreszcie będziemy również mogli zaprosić za kilkanaście miesięcy na otwarcie wystawy stałej, więc to jest dla nas niesłychanie ważne – przyznał.
Prezes Budimex SA Artur Popko zwrócił uwagę, że dla firmy to bardzo wielki kontrakt. – Każdy z elementów wykonany jest indywidualnie na potrzeby tej budowy. Elewacja, którą państwo widzicie, to 30 tysięcy płyt zaprojektowanych, przywiezionych i wykonanych ręcznie, a więc skala ogromna. Oczywiście, liczba problemów też bardzo duża, ale wspólnym wysiłkiem, zarówno naszej załogi, jak i nadzorującego nas Muzeum Historii Polski, pana premiera budowa dobiega końca. Właściwie zostały nam szlify i końcówki, miesiąc na wykonanie prac wykończeniowych i zgłaszamy tę budowę do pozwolenia na użytkowanie – podsumował.
Czytaj też: Kantata „Pocztówki znad Narwi”' na 650-lecie Ostrołęki
Źródło:
Autor:
RDC /PA