Wiadomości
Udostępnij:
Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Legendarny jazzman zmarł w wieku 88 lat
-
07.05.2024 11:57
-
Aktualizacja: 20:21 07.05.2024
W wieku 88 lat zmarł legendarny muzyk jazzowy Jan Ptaszyn Wróblewski. Był wybitnym kompozytorem, aranżerem i dyrygentem, a także dziennikarzem i krytykiem muzycznym. – Dla wielu pokoleń naszych rodaków to nazwisko, której jednoznacznie kojarzy się z jazzem, ale też z pięknem słowa w języku polskim – mówi dyrektor muzyczny RDC Maciej Goliński.
Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrygent i krytyk muzyczny zmarł w wieku 88 lat w Warszawie. O śmierci artysty poinformowała w mediach społecznościowych jego rodzina.
Legendarnego muzyka wspomina m.in. dyrektor muzyczny RDC Maciej Goliński, który przyznaje, że Ptaszyn był wyjątkowym artystą.
– Dla wielu pokoleń naszych rodaków to nazwisko, której jednoznacznie kojarzy się z jazzem, ale też z pięknem słowa w języku polskim. Ptaszyn był mistrzem nie tylko saksofonu, ale też improwizacji słownej – mówi Goliński.
Wróblewski w niezwykły sposób łączył świat dziennikarstwa i muzyki.
– Ptaszyn był też pewnym reporterem, opowiadał o świecie, którego jednocześnie był członkiem, jego elementem, twórcą i wspaniałym wykonawcą – podkreśla dyrektor muzyczny RDC.
Jan Ptaszyn Wróblewski
Pochodził z rodziny adwokackiej. Karierę zaczął w roku 1954, prowadząc zespoły taneczne. Dwa lata później wystąpił na pierwszym festiwalu jazzowym w Sopocie razem z Sekstetem Komedy. Ten moment uznawał za profesjonalny początek na scenie jazzowej.
W 1958 roku jako pierwszy jazzman z Polski wystąpił na amerykańskim festiwalu w Newport. Potem koncertował niemal na całym świecie – w Stanach Zjednoczonych, Europie, Afryce i Azji.
Był założycielem wielu zespołów. Komponował muzykę filmową, m.in., do słynnego obrazu Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą”. Prowadził Studio Jazzowe Polskiego Radia.
Nagrodzono go Złotym Saksofonem – nagrodą magazynu „Dookoła Świata”, Nagrodą im. Mateusza Święcickiego oraz honorową Złotą Tarką. Kilkakrotnie zwyciężał w ankietach magazynu „Jazz Forum” w kategorii saksofon barytonowy oraz aranżer.
W 1998 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r. Akademia Fonograficzna ZPAV uhonorowała go statuetką Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. W 2007 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
W 2012 r. został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury. Otrzymał także Paszport „Polityki” za 2016 r. jako Kreator Kultury. W tym samym roku dołączył do grona laureatów Nagrody Honorowej Koryfeusz Muzyk i Polskiej.
Posłuchaj podcastu: Słowem piosenka | Jan Ptaszyn Wróblewski w piosenkach
Czytaj też: Zmarł muzyk Jacek Zieliński. Był współtwórcą zespołu Skaldowie
Źródło:
Autor:
RDC /PA