Wiadomości
Udostępnij:
„Budyń o smaku Mickiewicza”. Nowa płyta dedykowana pamięci lidera zespołu Pogodno
-
15.04.2025 07:36
-
Aktualizacja: 10:21 15.04.2025
W ramach upamiętnienia trzeciej rocznicy śmierci Jacka „Budynia” Szymkiewicza, przypadającej na 11 kwietnia 2025 roku, pojawił się singiel „Pierwiosnek” zapowiadający nowy album. – Jacek to była postać niesamowita. Genialnie napisał poezję na podstawie właśnie Mickiewicza „Ballady i romansów” – mówił w Polskim Radiu RDC Nikola Kołodziejczyk, pod którego batutą zrealizowana została płyta „Budyń o smaku Mickiewicza”.
11 kwietnia – w 3. rocznicę śmierci Jacka „Budynia” Szymkiewicza, lidera zespołu Pogodno, zaprezentowano singiel „Pierwiosnek” zapowiadający album „Budyń o Smaku Mickiewicza”.
Płyta została zrealizowana pod batutą Nikoli Kołodziejczyka, a piosenki z tekstami „Budynia” interpretują Natalia Grosiak, Tomasz Organek, Aga Kiepuszewska oraz Maciej Starnawski.
POŁUDNIE RDC | NIKOLA KOŁODZIEJCZYK | POSŁUCHAJ ROZMOWY →
Pod wodzą wybitnego kompozytora, aranżera i dyrygenta Nikoli Kołodziejczyka, z genialnymi tekstami autorstwa Jacka „Budynia” Szymkiewicza, tradycyjne „Ballady i romanse” Mickiewicza zyskały nowy wymiar, łącząc elementy rocka, jazzu, psychodelii i americany.
Skład 17-osobowego zespołu wirtuozów to eksperymentalne zestawienie instrumentów takich jak handpany, wibrafon, gitary elektryczne, flet altowy, trąbka, saksofon, puzon basowy oraz klarnet basowy.
Jak mówił na antenie Polskiego Radia RDC Kołodziejczyk, to wszystko tworzy brzmienie, którego dotąd nie słyszano.
– Jacek to była postać niesamowita. Genialnie napisał poezję na podstawie właśnie Mickiewicza „Ballady i Romansów”. Te emocje są przetłumaczone na współczesny język. Na scenie jest 17 osób, czterech wokalistów i bardzo ciekawe instrumentarium, niezwykle eklektyczny materiał – podkreślił kompozytor.
12 maja „Budyń o smaku Mickiewicza” zadebiutuje na winylu i w serwisach streamingowych. Również Filharmonia Szczecińska stanie się areną koncertu premierowego w Polsce.
Projekt został zrealizowany na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza w ramach Roku Romantyzmu Polskiego.
Czytaj też: Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Jakie tytuły znalazły się na „krótkiej liście”?
Źródło:
Autor:
Cyryl Skiba/PA
Kategorie: