Wiadomości
Udostępnij:
20. Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa” [PROGRAM]
-
17.08.2024 13:41
-
Aktualizacja: 13:35 17.08.2024
20. Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa” rozpoczyna się w sobotę i potrwa do 8 września. Będzie można usłyszeć dzieła 65 twórców i ponad 600 muzyków. Pierwszego dnia festiwalu włoski dyrygent i skrzypek Fabio Biondi zagra w Bazylice Św. Krzyża w duecie z klawesynistką Paolą Poncet.
W tym roku hasłem przewodnim festiwalu, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, jest „Chopin i jego Europa i reszta świata”. Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć dzieła 65 twórców i ponad 600 muzyków solistów, kameralistów, śpiewaków, muzyków orkiestrowych.
Koncerty zaplanowano w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Bazylice św. Krzyża oraz na Zamku Królewskim.
„Chopin i jego Europa” – artyści
20. Festiwal „Chopin i jego Europa” to konfrontacja dzieła chopinowskiego z muzyką europejską sąsiadów, z każdego kierunku geograficznego, jak również – choć w skromniejszym zakresie – z odległymi regionami świata.
Do Warszawy przyjadą zarówno muzycy, których nazwać można „rezydentami”, wielokrotnie obecni na festiwalu artyści, którzy współtworzyli jego rangę, jak i soliści oraz zespoły, którzy tego lata wystąpią po raz pierwszy.
Zagrają pianiści-wirtuozi, których talent świat odkrył na konkursach chopinowskich – również tym na instrumentach historycznych: Kate Liu, Eric Lu, Bruce Liu, Garrick Ohlsson, Yulianna Avdeeva, Kevin Kenner, Alberto Nose, Ingrid Flitter, Nelson Goerner, Angela Hewitt, Lukas Geniusas, Dimitri Ablogin, Eric Guo, a z Polski – Ewa Pobłocka, Piotr Paleczny, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak, Szymon Nehring, Tomasz Ritter, Bartosz Skłodowski i Piotr Sałajczyk.
Usłyszymy także tych, którzy nie uczestniczyli w Konkursie Chopinowskim, a stanowią światową elitę wykonawstwa: Louisa Lortie, Hélene Grimaud, Marca André Hamelina, Cypriena Katsarisa, Makoto Ozone, Kevina Chena, Paolo Giacomettiego, Andreasa Staiera.
Wśród wybitnych solistów zapraszanych na festiwal najliczniejszą grupę stanowią oczywiście pianiści, jak co roku jednak wystąpią na nim również wirtuozi innych instrumentów, m.in. skrzypkowie (Fabio Biondi, Vilde Frang, Bomsori Kim), wiolonczeliści (Jean-Guihen Queyras, Pieter Wispelwey, Marcin Zdunik), a także plejada śpiewaków: Karen Gardeozabal, Agata Schmidt, Agnieszka Rehlis, Petr Nekoranec, Artur Ruciński, Krzysztof Bączyk, Mariusz Godlewski, Rafał Siwek, Krystian Adam, Christoph Prégardien i Julian Prégardien.
Inauguracja festiwalu
Pierwszego dnia festiwalu, 17 sierpnia, o godz. 20:30, włoski dyrygent i skrzypek Fabio Biondi zagra w kościele św. Krzyża w duecie z klawesynistką Paolą Poncet.
W programie m.in. Sonata skrzypcowa op. 5 nr 9 Arcangelo Corellego oraz Sonata B-dur (rękopis drezdeński) (RV 34) Antonio Vivaldiego. Wstęp na koncert wolny.
Festiwal od dwudziestu lat gromadzi w Warszawie wielotysięczną publiczność, w tym melomanów z kraju i zagranicy, przyjeżdżających specjalnie na to wydarzenie. Swoich miłośników i słuchaczy festiwal ma na całym świecie – także tych, którzy nie mogą być w sierpniu w Polsce.
Dzięki stałej współpracy Instytutu z Programem 2 Polskiego Radia koncerty festiwalowe docierają do publiczności w kilkudziesięciu krajach – wydarzenia w ramach festiwalu nadawane są na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stanowią również cieszącą się niezmiennie wielkim zainteresowaniem i uznaniem ofertę dla stacji Europejskiej Unii Nadawców EBU.
Wybrane koncerty dostępne są także on-line, w streamingu na żywo oraz vod na kanale YouTube Instytutu.
Źródło:
Autor:
RDC /PA