Wiadomości
Udostępnij:
Będą uczyć nastolatków obsługi dronów. W Iwano-Frankiwsku rusza pilotażowy program
-
08.11.2023 22:46
-
Aktualizacja: 20:45 08.11.2023
Pilotażowy projekt szkoły kształcącej operatorów dronów dla nastolatków w wieku 14-18 lat startuje w Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy- poinformowało edukacyjno-kulturalne Centrum Honczarenko, które je organizuje. Środa 8 listopada to 622 dzień wojny w Ukrainie.
W Iwano-Frankiwsku na zachodzie Ukrainy startuje pilotażowy projekt szkoły kształcącej operatorów dronów dla nastolatków.
Kurs, który jest bezpłatny, pozwoli młodym ludziom poznać teorię kierowania dronami, a także opanować operowanie nimi w praktyce.
Najpierw nastolatki będą się uczyć kierowania dronami na symulatorach, a następnie operowania w praktyce dronami różnych rodzajów, w tym tymi z podglądem na żywo (FPV), wykorzystywanymi przez ukraińskie siły na polu walki.
Kursy będą dostępne dla wszystkich chętnych w wieku 14-18 lat i po udanym starcie programu pilotażowego mają być rozszerzone na cały kraj.
Rosjanie stosują technologię deepfake, by poróżnić ukraińskie społeczeństwo?
Rosjanie stosują technologię deepfake do fabrykowania nagrań, w których „przedstawiciele” ukraińskich władz i dowództwa podburzają społeczeństwo do konfliktów wewnętrznych – podało w środę Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii (StratKom).
„Wróg opanował deepfake: Rosjanie fabrykują oświadczenia dowództwa wojskowego i kierownictwa politycznego Ukrainy. W sieci zaczęły pojawiać się zsyntetyzowane przez sieci neuronowe nagrania, w których ukraińscy działacze państwowi podburzają rodaków do konfliktów wewnętrznych” – oznajmił StratKom na Facebooku.
Armia podkreśla, że rozpowszechnianie przez Rosjan takich fejków stanowi próbę poróżnienia Ukraińców między sobą, gdyż wróg nie jest w stanie zdobyć przewagi w inny sposób.
„Oficjalnie oznajmiamy, że wojskowo-polityczne kierownictwo kraju jest zjednoczone, cel - zwycięstwo nad wrogiem – pozostaje niezmienny i żaden fejk, bez względu na użytą technologię, na to nie wpłynie” – zaznaczył StratKom.
Armia apeluje do rodaków, by stosowali myślenie krytyczne i ufali tylko sprawdzonym źródłom.
W ukraińskich mediach informowano wcześniej, że w internecie pojawiło się nieprawdziwe oświadczenie naczelnego dowódcy ukraińskiej armii gen. Wałerija Załużnego wzywające do przewrotu.
Zlikwidowano kanał wywozu za granicę części samolotów bojowych
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała międzynarodowy kanał nielegalnego wywozu za granicę części składowych i wyposażenia samolotów bojowych, w tym MiGów-29 - poinformowała w środę SBU.
W wyniku skoordynowanej akcji w Kijowie, Charkowie, Odessie i Zaporożu zatrzymano organizatora nielegalnego procederu oraz dwóch jego wspólników.
Ustalono, że przestępcy próbowali nielegalnie sprzedać azjatyckim klientom partię części zapasowych do silników lotniczych na sumę prawie 2,5 mln hrywien (288 tys. zł). Części te skradziono wcześniej z fabryki Motor Sicz.
Przestępcy zamierzali też wywieźć za granicę blok radiolokacyjny do myśliwców MiG-29, pozwalający obronie przeciwlotniczej rozpoznawać, czy dany samolot należy do własnej armii, czy też cudzej.
Jednego ze wspólników zatrzymano na gorącym uczynku. Zamierzał przerzucić części i sprzęt lotniczy do Azji Wschodniej przez separatystyczny region Mołdawii, Naddniestrze.
Organizatorem przerzutu był przedsiębiorca z Caahrkowa na północnym wschodzie Ukrainy.
Czytaj też: Nowe systemy obrony powietrznej NASAMS trafiły na stanowiska bojowe
Źródło:
Autor:
RDC /JD
Kategorie: