Wiadomości
Udostępnij:
Drogowcy usuwają nielegalne reklamy. Kary nawet do tysiąca złotych
-
11.05.2023 12:01
-
Aktualizacja: 12:27 11.05.2023
Stołeczni drogowcy likwidują nielegalne reklamy. W kwietniu z warszawskich ulic usunięto aż 78 obiektów umieszczonych bez zezwolenia. Takie sprawy mogą zakończyć się karą - przestrzega rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.
Rozprzestrzenianie reklam bez pozwolenia może zakończyć się karą. Warszawscy policjanci reagują. Stołeczni drogowcy w kwietniu skontrolowali ponad tysiąc reklam. Okazało się, że część z nich stała tam nielegalnie. Z warszawskich ulic zostało usuniętych 78 nielegalnych obiektów reklamowych. Wszczęto również 132 postępowania administracyjne.
Jak można wyczytać na stronie Zarządu Dróg Miejskich, zgodnie z ustawą o drogach publicznych, kara za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi to dziesięciokrotność opłaty za okres, w którym reklama była wyeksponowana. Opłaty za zajęcie pasa drogowego pod nośnik są różne i zależą m.in. od wielkości reklamy, czasu jej umieszczenia i kategorii drogi.
— W zależności od miejsca i powierzchni nośnika reklamowego, kara może osiągnąć nawet tysiące złotych — mówi Jakub Dybalski, rzecznik ZDM.
Rzecznik ZDM przestrzega przed pozostawianiem reklam bez pozwolenia.
Mieszkańcy Warszawy reagują
Kontrole to rezultat pomocy również ze strony mieszkańców, którzy informują o nielegalnych obiektach. Zgłoszenia można wysyłać poprzez aplikację mobilna Warszawa 19115.
Reklamy umieszczane w pasie drogowym, mogą stanowić zagrożenie.
— Umieszczanie obiektów w pasie drogowym może być niewygodne i zwyczajnie niebezpieczne, dlatego że może zasłaniać widoczność — podkreśla Dybalski.
Co dalej z reklamami?
Nielegalne nośniki trafiają do magazynu drogowców, następnie ZDM kieruje prośbę do właściciela o odbiór. Nieodebrane reklamy zostają sukcesywnie utylizowane.
Właściciel nośnika musi pokryć koszty usunięcia, transportu oraz przechowania.
W 2022 roku przeprowadzono prawie 17 tysięcy takich kontroli, które skutkowały usunięciem ponad 600 nielegalnych reklam.
Czytaj też: Bazar na Ochocie odżyje? Urząd dzielnicy planuje nawet 40 nowych pawilonów
Źródło:
Autor:
Przemysław Paczkowski/JD