Wiadomości
Udostępnij:
Ekspert o strefie czystego transportu w Warszawie: To nie rozwiąże wszystkich problemów
-
10.07.2023 19:18
-
Aktualizacja: 07:08 11.07.2023
Strefa czystego transportu nie rozwiąże wszystkich problemów – tak uważają eksperci. Taki obszar w Warszawie ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku i ma objąć ścisłe centrum miasta. Jak twierdzą urzędnicy, w pierwszym etapie zakazem wjazdu dotkniętych będzie około dwóch procent aut zarejestrowanych w stolicy.
W przyszłym roku w centrum Warszawy ma zostać wprowadzona strefa czystego transportu. Chodzi o ograniczenie na jej terenie ruchu starych aut spalinowych i diesli.
Jednak zdaniem Macieja Krupińskiego z Instytutu Transportu Samochodowego, strefa w tym kształcie nie rozwiąże wszystkich problemów.
– Pojazdy o wysokim poziomie emisji będą nadal używane, tyle że poza tą strefą. W strefach powinny poruszać się tylko pojazdy spełniające najwyższe normy emisji spalin. Jednak wprowadzenie stref powinno być przemyślane i uzgodnione z mieszkańcami – mówi.
Stare auta emitują dużo szkodliwych substancji.
– Te substancje to między innymi tlenki azotu, siarki, węgla czy sadze. Są to toksyczne substancje, szkodzą zarówno ludziom, jak i środowisku – zauważa Kurpiński.
Strefa czystego powietrza za granicą
Na przykładzie innych europejskich miast widać, że strefa czystego transportu zdaje egzamin.
– Przykłady z Niemiec z czy innych krajów wprost pokazują, że ograniczenie choćby tlenków azotu czy emisji cząstek stałych jest zmniejszone wraz z rozwojem strefy czystego transportu. Naszym celem jest dążenie do tego, żeby transport kołowy miał jak najmniejszy wpływ na zanieczyszczenie powietrza – mówi Maciej Gis z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Strefy Czystego Transportu funkcjonują m.in. w Berlinie, Londynie czy Paryżu.
Jak wynika z raportu z konsultacji społecznych, warszawiacy popierają objęcie strefą większego obszaru niż wstępnie zakładał stołeczny ratusz.
Strefa czystego transportu według planu zaczęłaby obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.
Czytaj też: Balustrada, fragment elewacji i szklany kałamarz. Nowe odkrycia na terenie dawnego Pałacu Brühla
Źródło:
Autor:
Przemysław Paczkowski/PA
Kategorie: