Wiadomości
Udostępnij:
PAN chce zlikwidować Muzeum Ziemi. Jest sprzeciw wobec decyzji i petycja w obronie
-
07.08.2023 22:16
-
Aktualizacja: 22:19 07.08.2023
Polska Akademia Nauk zlikwiduje Muzeum Ziemi, a zbiory przekaże m.in. do krakowskiego muzeum. Społecznicy z różnych stowarzyszeń zebrali już ponad 3,5 tys. podpisów pod petycją w obronie placówki. „Wyrażamy jednoznaczny sprzeciw wobec decyzji Polskiej Akademii Nauk dotyczącej likwidacji Muzeum Ziemi w Warszawie. Gromadzi ono kolekcje i prezentuje zbiory ważne dla polskiego dziedzictwa geologicznego” — napisano w petycji.
— Prezes Polskiej Akademii Nauk rozpoczął przygotowania do likwidacji Muzeum Ziemi w Warszawie przy alei na Skarpie 20/26 i przekazaniu zbiorów do muzeum funkcjonującego przy Instytucie Nauk Geologicznych PAN — poinformowała dyrektor biura ds. komunikacji i informacji naukowej PAN, Anna Bracik.
Wyjaśniła, że część zbiorów ma charakter typowo naukowy, a część wystawienniczy.
— Część wystawiennicza zostanie przetransportowana do Krakowa, a naukowa zostanie w Warszawie i będzie wykorzystana do celów naukowych zgodnie z ich przeznaczeniem — dodała.
Brak możliwości dalszego finansowania
Powodem likwidacji placówki — jak wyjaśniła dyrektor biura — jest brak możliwości dalszego finansowania przez Polską Akademię Nauk Muzeum Ziemi w jego obecnej formule.
— Wynika to z przewidywanych, wysokich kosztów renowacji siedziby placówki oraz ograniczeń budżetowych Kancelarii PAN, uniemożliwiających kontynuację zatrudniania pracowników muzeum — dodała.
Zaznaczyła, że zbiory z likwidowanego muzeum powinny być docelowo eksponowane w instytucji muzealnej, gromadzącej cenne kolekcje Muzeum Ziemi PAN, Instytutu Paleobiologii PAN oraz Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.
— Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich nieposiadających muzeum historii naturalnej z prawdziwego zdarzenia — dodała.
Jednocześnie poinformowała, że Polska Akademia Nauk nie podjęła żadnej wiążącej decyzji o sprzedaży budynków mieszczących Muzeum Ziemi.
— W przypadku rozważania takiej decyzji, zostanie ona podjęta z poszanowaniem zobowiązań obligujących PAN do zachowania funkcji kulturowych siedziby Muzeum Ziemi PAN — dodała.
Petycja w obronie Muzeum
W obronie Muzeum Ziemi wystąpili społecznicy związani m.in. ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Mazowieckiej „Masław”, Otwartym Jazdowem i organizacją społeczną „Tu było, tu stało”. Udostępnili oni petycję podpisaną przez dr Adama Przywarę, kuratora wystawy „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”.
„Wyrażamy jednoznaczny sprzeciw wobec decyzji Polskiej Akademii Nauk dotyczącej likwidacji Muzeum Ziemi w Warszawie, przeniesienia warszawskich kolekcji geologicznych do Krakowa, zamknięcia zbiorów muzealnych w magazynach, a także pozbawienia dotychczasowej dostępności zabytkowej siedziby Muzeum Ziemi przy alei Na Skarpie – białego pałacyku Branickich i willi Pniewskiego” — napisano w petycji.
Wyjaśniono, że Muzeum Ziemi od 75 lat jest ważnym punktem na mapie warszawskich muzeów – wypełnia pustkę muzeum historii naturalnej.
„Gromadzi kolekcje i prezentuje zbiory ważne dla polskiego dziedzictwa geologicznego: mineralogiczno-petrograficzne, paleontologiczne, cenne kolekcje bursztynu i innych żywic kopalnych oraz jedną z największych w tej części Europy, państwowych kolekcji meteorytów. W Muzeum Ziemi tworzone są unikatowe kolekcje: sztuki interpretującej zbiory przyrodnicze czy pierwsza w Polsce muzealna Kolekcja Antropocenu” — dodano.
Perła polskiej architektury
Autorzy petycji podkreślili, że kolekcje Muzeum Ziemi posiadają bezcenny potencjał i są historycznie związane z Warszawą, a ich przeniesienie do Krakowa będzie oznaczało wyrwanie z kontekstu badawczego.
Zaznaczyli, że siedziba Muzeum Ziemi to ważny punkt na mapie Warszawy — biały pałacyk Branickich i willa Pniewskiego przy Alei Na Skarpie, które powinny pozostać dostępne dla publiczności i z taką intencją były przekazywane dla Muzeum Ziemi.
Wyjaśnili, że budynki te są perłą polskiej architektury, a willa Bohdana Pniewskiego to nie tylko dom własny jednego z największych polskich architektów, ale także miejsce pamięci Powstania Warszawskiego — ze śladami kul w ścianach i plamą powstańczej krwi na schodach.
„Tak ważny budynek nie powinien być traktowany w kategoriach handlowych czy inwestycyjnych dla poszukiwania szybkiego zarobku. Willa Pniewskiego powinna pozostać dostępna dla publiczności” — dodali.
„Nieakceptowalną społecznie jest próba likwidacji Muzeum Ziemi, przybierająca formułę wywozu tysięcy okazów muzealnych i zamknięcia ich w magazynach. To działania sprzeczne z nowoczesnym rozumieniem muzealnictwa i zarządzania instytucjami muzealnymi. To również działania niweczące działania Muzeum Ziemi na rzecz budowania edukacji geologicznej w polskim systemie kształcenia” — podkreślono w petycji.
Do poniedziałku, 7 sierpnia, pod petycją zebrano ponad 3,5 tys. podpisów.
Czytaj też:
Źródło:
Autor:
RDC /JD