Wiadomości
Udostępnij:
Nabożeństwo „Przebaczenia i Pojednania” upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
-
07.07.2023 12:49
-
Aktualizacja: 17:37 07.07.2023
Dziś w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbywa się polsko-ukraińskie Nabożeństwo „Przebaczenia i Pojednania” połączone z podpisaniem wspólnego oświadczenia przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka.
Podczas polsko-ukraińskiego nabożeństwa w archikatedrze warszawskiej upamiętniono ofiary rzezi wołyńskiej w 80. rocznicę tych wydarzeń. Wspólne orędzie odczytali i podpisali Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk.
Liturgia słowa rozpoczęła się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godzinie 11:00. Podczas nabożeństwa zostało podpisane wspólne orędzie obu kościołów, oraz przekazanie sobie znaku pokoju i odmówienie modlitwy „Ojcze Nasz”.
W nabożeństwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce: prymas Polski abp Wojciech Polak, kard. Kazimierz Nycz, bp Artur Miziński, abp Tadeusz Wojda, abp Andrzej Dzięga i bp Marek Florczyk.
Cerkiew greckokatolicką w Polsce reprezentowali: metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz biskup eparchii wrocławsko-gdański Bp Włodzimierz Juszczak i Bp eparchii koszalińsko-gdański Arkadiusz Trojanowski.
Po zakończeniu nabożeństwa o godzinie 12:30 abp Gądecki i abp Szewczuk wezmą udział w konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej.
Międzynarodowa uroczystość
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak poinformował, że kościelne obchody 80. rocznicy tragedii wołyńskiej rozpoczną się w piątek w Warszawie, a zakończą w niedzielę w Łucku, w Ukrainie.
— Kościoły łaciński i greckokatolicki zdecydowały, by przygotować i przeprowadzić pielgrzymkę pojednania, która rozpocznie się podpisaniem wspólnego oświadczenia o pojednaniu i przebaczeniu — przekazał.
Rzecznik dodał, że po zakończeniu uroczystości w Warszawie delegacje obu Kościołów udadzą się do Ukrainy do wsi Parośla w obwodzie rówieńskim.
— Tam, przy jednej z mogił, gdzie pochowane są ofiary tragedii wołyńskiej, o godz. 11:00 czasu lokalnego, zostanie odprawiona Msza Św. polowa, której przewodniczyć będzie przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki — mówił.
W niedzielę 9 lipca o godzinie 11:00 w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku odprawiona zostanie msza św. żałobna, której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas.
Początek tragicznych wydarzeń
Zbrodnia w Parośli w powiecie sarneńskim była pierwszym atakiem oddziału Ukraińskiej Powstańczej Armii na polską wieś. Uznawana jest za początek ludobójstwa na Polakach, nazywanego rzezią wołyńską. Masowego mordu dokonano 9 lutego 1943 r., kilka tygodni po podjęciu decyzji o rozpoczęciu mobilizacji sił UPA.
11 lipca 1943 r. miała miejsce krwawa niedziela na Wołyniu będąca kulminacyjnym momentem Rzezi Wołyńskiej, ludobójstwa zaplanowanego przez przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).
W atakach oddziałów OUN i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordowano ponad 100 tysięcy Polaków. Ofiarami ludobójstwa była przede wszystkim ludność wiejska. Siły ukraińskie mordowały także przedstawicieli innych narodowości m.in. Żydów, Czechów, Rosjan, a także pomagającym prześladowanym Ukraińców.
Czytaj też: 33 wypadki śmiertelne w ubiegłym roku w Warszawie. To najniższa liczba od 40 lat
Źródło:
Autor:
RDC /JD