Wiadomości
Udostępnij:
Znamy datę otwarcia Empiku w Cepelii. Zakupy zrobimy tam jeszcze przed świętami
-
02.12.2024 15:28
-
Aktualizacja: 15:33 02.12.2024
Otwarcie Empiku w przebudowanej Cepelii jeszcze przed świętami. Jak podał przedsiębiorca, sklep przy Marszałkowskiej ma zostać otwarty 13 grudnia. „Będzie to najnowocześniejszy flagowy salon o powierzchni 1300 m2, zlokalizowany na trzech poziomach” - podała spółka.
Otwarcie Empiku przy Marszałkowskiej w budynku Cepelii w przyszły piątek - podała spółka. „Po kilku miesiącach remontu odzyskał wygląd z lat 60. i otworzy się na Warszawę już 13 grudnia. Będzie to najnowocześniejszy flagowy salon o powierzchni 1300 m2, zlokalizowany na trzech poziomach” - czytamy w komunikacie.
Historyczna Cepelia
Budynek został zaprojektowany jako główny salon ekspozycyjno-handlowy Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego (CPLiA), zwanej „Cepelią”. Została powołana do życia w 1949 r. jako instytucja zrzeszająca rozproszone spółdzielnie rzemiosła ludowego i artystycznego z całego kraju.
„Dwukondygnacyjny obiekt otrzymał lekką, transparentną, asymetryczną bryłę, z górną kondygnacją nadwieszoną nad wycofanym na całym obwodzie parterem, który od frontu otrzymał schodkowy zarys elewacji. Surową architekturę pawilonu w narożniku północno-zachodnim ożywia kompozycja ceramiczna opracowana prawdopodobnie przez Stanisława Kucharskiego. Dekoracja była dziełem małopolskiej Spółdzielni Wyrobów Ceramicznych Kamionka z Łysej Góry” – przekazał mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki
Większą część obydwu kondygnacji zajmował salon sprzedaży „Cepelii”. Dwukondygnacyjna przestrzeń, zaaranżowana zgodnie z trendami wystawienniczymi lat 60., mieściła łącznie dziewięć stoisk.
Cepelia w prywatnych rękach
Pawilon został sprzedany przez „Cepelię” prywatnemu nabywcy. Według jego planów po modernizacji miał się w nim mieścić lokal sieci McDonald’s.
W 2019 wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki odmówił uzgodnienia projektu, uzasadniając to znaczną ingerencją w zabytkową substancję zabytku. Inwestor odwołał się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który uchylił decyzję konserwatora i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.
Po rezygnacji spółki McDonald’s z uruchomienia lokalu w pawilonie w 2022 roku jego właściciel uzyskał decyzję o warunkach zabudowy dopuszczającą rozbudowę, przebudowę i remont budynku.
Pawilon w rejestrze zabytków znajduje się od 2019 roku.
Czytaj też: „Grzesiuk to postać z krwi i kości” – Jan Emil Młynarski w 106. rocznicę urodzin barda Czerniakowa
Źródło:
Autor:
RDC /PL
Kategorie: