Wiadomości
Udostępnij:
Atrakcje dla małych i dużych. Kulturalne propozycje na Dzień Dziecka w Warszawie
-
31.05.2024 18:43
-
Aktualizacja: 10:29 01.06.2024
Z okazji Dnia Dziecka w stolicy najmłodsi mogą wziąć udział m.in. w grze terenowej w Łazienkach, obejrzeć film w Centrum Nauki Kopernik, uczestniczyć w warsztatach muzycznych i lekcjach plenerowych. Są też propozycje dla całych rodzin.
Jak spędzić Dzień Dziecka w Warszawie? Instytucje kultury zaplanowały masę atrakcji na najmłodszych. Będą gry terenowe, spektakle, seanse filmowe czy warsztaty.
Łazienki Królewskie
— W Łazienkach Królewskich Dzień Dziecka trwa od 30 maja do 2 czerwca. Na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, między innymi gra terenowa „Misja Kowalik!”, słuchowisko plenerowe, warsztaty rodzinne, lekcje muzealne i wernisaż wystawy połączony z aktywnościami na świeżym powietrzu — powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora. Wstęp wolny.
Podczas gry terenowej dzieci poznają świat, w którym ekologia spotyka się z historią i sztuką. Będą rozwiązywać zagadki, rebusy i łamigłówki pozwalające dotyczące ekologii.
— Zachęcam również do wzięcia udziału w czytaniu performatywnym, gdzie dzieci będą mogły posłuchać przedstawienia „Bromba w Łazienkach” — dodała rzecznik.
Muzeum stworzyło również przestrzeń twórczą „Wystaw się”, w której dzieci i rodzice będą mogli się bawić sztuką, pobudzać wyobraźnię i odpoczywać. Wszystkie prace stworzone przez dzieci w tej strefie zostaną wystawione 1 czerwca na wystawie „Artystyczny Plac Zabaw. Eksponaty w Łazienkach Królewskich” przy ul. Parkowej.
Teatr Wielki — Opera Narodowa
Z kolei Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie zaprasza 1 czerwca na godz. 15.
— W naszym Muzeum Teatralnym najmłodsi będą mogli poznać tajniki pracy scenografa lub wziąć udział w warsztatach muzycznych — podają organizatorzy. Wydarzenie poprzedzi koncert Chóru Artos im. Władysława Skoraczewskiego. Imprezy są płatne.
Centrum Nauki Kopernik
Natomiast Centrum Nauki Kopernik będzie w Dzień Dziecka otwarte dłużej: od godz. 9 do 20.
— Bilety warto kupić online, żeby mieć pewność, że limit wejść się nie wyczerpał — poradziła rzeczniczka prasowa tej instytucji Katarzyna Nowicka.
Tego dnia w planetarium odbędzie się premiera filmu „Łucja. Sekret spadających gwiazd” przeznaczonego dla dzieci powyżej piątego roku życia. Film opowiada o pingwinie i niedźwiedziu, które chcą zbadać zorzę polarną.
— Fabuła opowiada o spadających gwiazdach, wyjaśnia, czym są meteoryty i meteory — wyjaśniła Katarzyna Nowicka.
Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego
Atrakcje dla najmłodszych przygotowało również Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. 1 i 2 czerwca dzieci będą np. poznawały zabawy na świeżym powietrzu popularne w czasach króla Jana i królowej Marysieńki.
„Zapraszamy do gry w serso oraz bule. Przygotowaliśmy także warsztaty z robienia baz inspirowanych tureckimi namiotami oraz przyrodnicze wyprawy do ogrodów” – poinformowało muzeum na stronie internetowej.
W niedzielę odbędzie się też gra terenowa, dzięki której dzieci poznają tajemnice królewskich ogrodów. Trzeba wykupić bilet.
Narodowy Bank Polski
Narodowy Bank Polski zaprasza na „złoty Dzień Dziecka” w sobotę w godz. 10-18. W programie m.in. zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP oraz atrakcje na dziedzińcu głównym banku.
„Na gości będzie czekać wiele niecodziennych wydarzeń. Podczas zwiedzania Centrum Pieniądza NBP dzieci wraz z opiekunami wezmą udział w konkursie z nagrodami. Na dziedzińcu głównym NBP goście zobaczą pokaz iluzjonisty i występ klauna czarodzieja, odwiedzą stoisko z balonami i fotobudkę, skosztują waty cukrowej oraz zagrają w gry o tematyce ekonomicznej. Gwoździem programu będzie możliwość zobaczenia bankowozów, nauka rozpoznawania autentyczności pieniędzy oraz możliwość otworzenia zamka szyfrowego do sejfu” – podało biuro prasowe NBP.
Wejście z opaskami wydawanymi na dziedzińcu.
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
Tymczasem w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie o godz. 12 spersonifikowana noblistka oprowadzi zwiedzających i opowie o swoim dzieciństwie.
„Jest to gra na spostrzegawczość oparta na biografii Marii Skłodowskiej-Curie” — podali organizatorzy.
A w godz. 11-15 rodziny będą mogły wziąć udział we wspólnej grze „PoRadzisz sobie” — organizatorzy zapraszają do zabawy dzieci, rodziców i dziadków. Wstęp wolny.
Pawilon Edukacyjny Kamień
Warsztaty przyrodnicze zorganizował Pawilon Edukacyjny Kamień. od godz. 12 do 16 będzie można wziąć udział w warsztatach z lepienia kul kwietnych oraz tworzenia zabawek z drewna, papieru i materiałów pochodzących z recyklingu.
Będzie też malowanie twarzy w motywy roślinne i zwierzęce, a także gry podwórkowe w klasy i kółko-krzyżyk. Wydarzenie jest bezpłatne, ale na część aktywności będą zapisy.
Miejska instytucja Dzielnica Wisła zaprasza m.in. na godz. 14 miłośników bajek Disneya na koncert księżniczek, a o godz. 16 na spektakl „Czerwony Kapturek” na plaży Poniatówka. Wydarzenia są bezpłatne, ale na niektóre będą zapisy.
Lasy Miejskie
Atrakcje dla rodzin przygotowały też Lasy Miejskie. W sobotę o godz. 11 przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (ul. Rydzowa 1) odbędą się warsztaty wikliniarskie.
Nieco wcześniej, o godz. 9, można zaś wziąć udział w połączonym ze sprzątaniem lasu spacerze z etnologiem.
Start przy skrzyżowaniu ulic Lucerny i Traktat Lubelski. Liczba uczestników spaceru jest ograniczona - będą zapisy.
Muzeum Polin
W niedzielę, 2 czerwca, Dzień Dziecka będzie także świętowało Muzeum Polin. Piknik rodzinny odbędzie się pod hasłem „W świecie gier i zabaw małego Majera”. Na łące obok muzeum stanie namiot cyrkowy, w którym dzieci będą mogły obejrzeć pokazy cyrkowe, a także spróbować swoich sił w roli cyrkowców.
— Dzień dziecka to znakomita okazja, by zobaczyć naszą najnowszą wystawę czasową. Będzie można ją zwiedzać z audioprzewodnikiem dla rodzin. W tej specjalnej ścieżce mały chłopiec Majer oprowadzi was po dawnym Opatowie i opowie o swoich przygodach. Zainspirowani jego obrazami namalujecie własne dzieła w holu muzeum, gdzie stanie plener malarski. Dla najmłodszych przygotowaliśmy strefę malucha, a w niej różne aktywności sensoryczne — powiedziała Ewelina Jarnutowska, koordynatorka Programów Edukacyjnych Muzeum Polin.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Czytaj też: Dzień Dziecka z RDC. Słuchowisko „Awantura o Basię” w „Wieczorze literackim”
Źródło:
Autor:
RDC /DJ
Kategorie: