Piłkarska LM. Awans RB Lipsk kosztem Szachtara

• 02.11.2022 20:44

• Aktualizacja: 20:44 02.11.2022

Szachtar Donieck przegrał w Warszawie z RB Lipsk 0:4 w ostatniej kolejce grupy F i odpadł z piłkarskiej Ligi Mistrzów. Do kolejnej rundy awansował zespół gości.

Szachtar z powodu trwającej inwazji rosyjskiej nie może grać w Ukrainie, w roli gospodarzy rozgrywa swoje spotkania na stadionie Legii.

W środę potrzebował zwycięstwa w dowolnych rozmiarach nad rywalem z Niemiec, aby zająć drugie miejsce w tabeli i zapewnić sobie awans do fazy pucharowej Champions League. Jednak już w 10. minucie prowadzenie gościom dał Christopher Nkunku, a podwyższyli je Portugalczyk Andre Silva (50.) i Węgier Dominik Szoboszlai (62.), a ponadto swojego bramkarza pokonał też po strzale Hiszpana Daniego Olmo Walerij Bondar (68.).

W 19. minucie z powodu kontuzji stawu skokowego boisko musiał opuścić piłkarz gości Timo Werner. Na razie nie wiadomo, jak poważny jest uraz 26-letniego napastnika reprezentacji Niemiec, ani czy jego występ w rozpoczynających się 20 listopada mistrzostwach świata jest zagrożony.

Po nieudanym początku sezonu RB Lipsk ostatnio ma bardzo dobrą serię. W środę rozegrał 10. mecz od początku października (licząc wszystkie rozgrywki) i odniósł ósme zwycięstwo, dwa pozostałe spotkania zremisował. Fazę grupową LM zakończył z 12 punktami.

Trzecie miejsce w grupie F

O jeden więcej zgromadził broniący trofeum Real, któremu zwycięstwo nad Celtikiem zapewniły m.in. gole z rzutów karnych Chorwata Luki Modrica (6.) i Brazylijczyka Rodrygo (21.). Niespełna kwadrans po tym drugim trafieniu "jedenastki" dla gości nie wykorzystał były zawodnik Legii Chorwat Josip Juranovic.

W drugiej połowie na listę strzelców wpisali się też Marco Asensio (51.), Brazylijczyk Vinicius Junior (61.) i Urugwajczyk Federico Valverde (71.), a jedyną bramkę dla gości zdobył Portugalczyk Jota (84.).

"Królewscy" już wcześniej zapewnili sobie awans do 1/8 finału. Szachtar zajął trzecie miejsce w grupie F z dorobkiem sześciu punktów, a tabelę zamknął Celtic z dwoma.

Znanych jest już 15 z 16 uczestników fazy pucharowej. Ostatniego wyłoni spotkanie AC Milan z FC Salzburg w grupie E, które rozpocznie się o godzinie 21 na San Siro.

Losowanie par 1/8 finału zaplanowano na poniedziałek w Nyonie.