Wiadomości
Udostępnij:
S. Nitras: Na igrzyska pojechało 13 prezesów związków, które nie uzyskały kwalifikacji
-
21.08.2024 10:13
-
Aktualizacja: 12:04 21.08.2024
Minister sportu przekazał, że trzynastu prezesów związków sportowych, które nie uzyskały kwalifikacji, pojechało na igrzyska olimpijskie do Paryża.
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras podsumował igrzyska olimpijskie w Paryżu. Przedstawił między innymi informacje przekazane mu przez związki sportowe, z których wynika, że niektóre z nich można stawiać za wzór, ale od niektórych należy wymagać wyjaśnień.
Nitras przekazał m.in., że 13 prezesów związków sportowych nie wysłało zawodników na igrzyska, a byli obecni w Paryżu.
Sławomir Nitras w ubiegłym tygodniu zagroził wstrzymaniem wszystkich płatności do czasu pełnej informacji związków sportowych o wydatkach poniesionych w związku z igrzyskami olimpijskimi w Paryżu.
Kontrola w PKOl
Minister sportu poinformował również, że złożył wnioski do NIK oraz prezydenta Warszawy o kontrolę w PKOl. Jak przekazał, oczekuje pełnej transparentności finansowej w związkach sportowych oraz w Polskim Komitecie Olimpijskim.
To reakcja na szereg zarzutów do działaczy sportowych ze strony sportowców.
Jednym z takich przykładów jest brak sparing partnera na igrzyskach dla mazowieckiego zapaśnika Arkadiusza Kułynycza.
– To nie jest komfortowe dla zawodnika, kiedy w grupie 6–7 zapaśników jadących na igrzyska, on jeden jest pozbawiony partnera. I nawet jeśli ktoś jakoś to uzasadnił, to ten zawodnik ma prawo czuć żali i, jak to powiedział, ma prawo czuć się dyskryminowany – przyznał Nitras.
Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało listę przedstawicieli związków, którzy pojechały na igrzyska olimpijskie w Paryżu. To właśnie z niej wynika, że do stolicy Francji pojechało 13 prezesów dyscyplin, które nie uzyskały kwalifikacji.
Igrzyska olimpijskie w Polsce?
Sławomir Nitras przekazał także, że resort przygotowuje transparentną strategię organizacji igrzysk olimpijskich.
– Musimy przekonać Polaków, że idea tej imprezy zmierza do sukcesu sportowego, ale też do modernizacji kraju. Symbolem powinna być Warszawa – powiedział.
Szef resortu zaznaczył, że powinien to być ogólnonarodowy projekt, z dokładnymi transparentnymi wyliczeniami.
– Symbolem tych igrzysk powinna być Warszawa. Nie wyobrażam sobie jednak toru wioślarskiego w innym miejscu niż w Poznaniu – zaznaczył Nitras.
Podkreślił, że deklaracja premiera Donalda Tuska o staraniu się przez Polskę organizacji igrzysk w roku 2040 lub 2044 została złożona w oparciu o analizy ministerstwa sportu.
Najpóźniej na przełomie roku MSiT zaprezentuje pierwszy dokument strategiczny dotyczący tej sprawy. – My to zadanie potraktowaliśmy bardzo poważnie. To będzie mapa drogowa, co powinniśmy zrobić, wydając pieniądze na sport każdego roku. Niezależnie, czy zostaniemy gospodarzem igrzysk – dodał.
Minister potwierdził, że polska strategia będzie bardzo podobna do tej, którą opracowali gospodarze igrzysk w Paryżu, Los Angeles i Brisbane.
Czytaj też: Śledztwo ws. incydentu z policyjnym black hawkiem k. Ciechanowa przedłużone
Źródło:
Autor:
Przemysław Paczkowski/PA
Kategorie: