Wiadomości
Udostępnij:
Monitoring wizyjny – skuteczny sposób na bezpieczny dom? Sprawdzamy
-
27.10.2022 16:17
-
Aktualizacja: 16:19 27.10.2022
Nowoczesny system monitoringu wizyjnego to ogromny bufor bezpieczeństwa — nie tylko dla przedsiębiorstw, ale i dla mieszkańców domów jednorodzinnych czy osiedli. O jakich cechach musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na ofertę danej firmy?
W jaki sposób działa monitoring?
Przed dekadą, nie brakowało firm czy miast, które korzystały z tradycyjnego systemu analogowego kamer CCTV (Closed Circuit Television), który działał w zamkniętym obszarze infrastruktury sieciowej i posiadał niskiej jakości obraz.
Od tamtych czasów zmieniło się jednak bardzo dużo.
Kluczową rolę w popularyzacji systemów wizyjnych odegrała technologia IP, która charakteryzuje się wysoką przepustowością łączy, dostępem do internetu szerokopasmowego, a tym samym wysoką jakością przesyłanego strumienia wideo.
Dziś, już na etapie projektowania sieci, coraz częściej korzysta się z technologii bezprzewodowej, w taki sposób monitoring wizyjny tworzy DeltaPrime. Dodatkowo kładzie też bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo całej platformy oraz przetwarzanych danych. W jaki sposób?
Kluczową rolę odgrywa wydzielona infrastruktura techniczna. Wbrew pozorom, podłączenie systemu kamer do widocznej dla pracowników sieci WiFi (choćby ta była zaszyfrowana) to niezbyt dobry pomysł. Wynika to m.in. z konieczności odpowiedniego skonfigurowania portów. Im lepiej będą one zabezpieczone, tym większa szansa na to, że nikt spoza firmy nie uzyska dostępu do kamer i obrazu, jaki te w danej chwili przesyłają.
Najlepsze firmy działające w tym sektorze rynku stawiają na silny, bo 256-bitowy klucz szyfrujący. Co warto podkreślić, zabezpieczone powinny być zarówno pakiety przychodzące (in) jak i wychodzące (out). Jeśli korzystamy ze wzmacniaczy sygnału, to te również powinny spełniać wyśrubowane normy z zakresu szyfrowania danych.
To szczególnie ważne zagadnienie, jeśli projekt monitoringu wizyjnego powstaje na przykład dla apartamentowca, który zajmuje spory obszar. Rozwiązanie to docenią też właściciele dużych hali magazynowych czy zakładów produkcyjnych.
Monitoring w domu, czyli jak zaplanować całą inwestycję?
Nie istnieje jeden, uniwersalny schemat, który doskonale sprawdzi się w każdym domu lub bloku. Profesjonaliści biorą pod uwagę dziesiątki, a nierzadko i setki zmiennych.
-Przed rozpoczęciem prac, zawsze wykonujemy pomiary na podstawie zdjęć z drona lub z planów posesji. Każdy zasięg kamery i dobór obiektywu to efekt odpowiednich obliczeń, dzięki czemu wiemy, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w tym konkretnym miejscu. Kładziemy też bardzo duży nacisk na ochronę danych i zatrudniamy najlepszych specjalistów od cyberbezpieczeństwa na rynku — mówi Michał Bogdał, CEO DeltaPrime.
Centrum Monitorowania, czyli „serce” każdego systemu
Warto zwrócić uwagę na to, że nie istnieje jednolita ustawa o monitoringu wizyjnym, która zawierałaby wszystkie niezbędne dane o przesłankach, jakie musi spełnić właściciel posesji lub firma, która nadzoruje taką infrastrukturę. Można jednak wskazać na trzy kluczowe akty prawne, które pośrednio wpływają na monitoring:
- RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych),
- ustawa o samorządzie powiatowym w celu zapewniania porządku publicznego,
- Kodeks Pracy.
Wspólnym mianownikiem tych aktów prawnych jest to, że wskazują one na konieczność odpowiedniego zabezpieczenia danych. Te muszą być przechowywane przez określony czas, na odpowiednio zaszyfrowanych nośnikach. Często wskazuje się też na to, że pliki powinny być wysyłane do serwerów lustrzanych na wypadek, gdyby główny nośnik uległ uszkodzeniu.
Warto upewnić się też, że wybrane firmy dają dostęp do łącza klasy Tier-1 (LVL-3) oraz oferują zasilanie w modelu 4 × 2 i dodatkowe źródło prądu w postaci UPS-ów w redundancji 2N. Atutem będzie też dostęp do agregatów prądotwórczych.
Kategorie: