Wiadomości
Udostępnij:
Esperal – jak działa „strażnik trzeźwości”?
-
03.10.2022 17:24
-
Aktualizacja: 17:23 03.10.2022
Esperal to środek farmaceutyczny stosowany pomocniczo w procesie leczenia alkoholizmu. Jego głównym zadaniem jest sztucznie powstrzymywać chorego przed sięganiem po kolejne dawki używki. Cel ten osiąga się dzięki awersji, czyli odczuciu obawy i strachu przed połączeniem wszywki alkoholowej z alkoholem. Substancja lecznicza pozostaje obojętna wyłącznie dla tego uzależnionego, który nie spożywa etanolu, a jego organizm nie musi trawić go w wątrobie. Substancją czynną Esperalu jest disulfiram powodujący zaburzenia wydzielania enzymu wątrobowego. Chodzi tu o dehydrogenazę aldehydową, biorącą udział w procesie metabolizmu etanolu. Jego nieprawidłowy przebieg skutkuje występowaniem uciążliwych objawów groźnych dla zdrowia uzależnionego. Każdy alkoholik, który decyduje się na „zaszycie”, uprzedzany jest o konieczności zachowania wstrzemięźliwości i konsekwencjach, jakie niesie ze sobą jego niesubordynacja. W związku z tym obawia się ich i powstrzymuje przed piciem przez cały okres działania wszywki. Może on sięgać nawet roku.
Esperal to „strażnik trzeźwości”, gdyż czuwa nad długotrwałym zachowaniem abstynencji uzależnionego, zewnętrznie go do niej motywując. By jego działanie przyniosło długotrwałe rezultaty, konieczne jest jednak zadbanie o odpowiednio wysoki poziom motywacji wewnętrznej alkoholika do walki z nałogiem. Budzi się ją i wzmacnia za pośrednictwem oddziaływań psychoterapeutycznych, stanowiących ogniwo kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Chorym, którzy chcą skorzystać z takiej możliwości, swoje usługi oferuje Centrum Medyczne Galmedic. Terapia uzależnienia opiera się tu nie tylko na wszywce, ale również na detoksykacji organizmu i spotkaniach z psychoterapeutami. Sama wszywka alkoholowa nie jest uważana za substancję leczniczą, którą można stosować samodzielnie. Stanowi metodę wspierającą proces zdrowienia i przyspieszającą regenerację organizmu. Pacjent osiąga większość swoich celów dzięki zaprzestaniu przyjmowania etanolu, do czego skłania go obecność w ciele wszywki alkoholowej.
Przerwanie ciągu alkoholowego
By przystąpić do zabiegu podskórnego wszycia leku, konieczne jest zachowanie dobowej wstrzemięźliwości od spożywania alkoholu etylowego. To odpowiednio silna motywacja dla większości nałogowców, wpływająca na decyzję o rozpoczęciu dobrowolnej terapii uzależnienia. Wielu z nich decyduje się ponadto na połączenie wszywki z detoksykacją. Specjaliści Centrum Medycznego Galmedic oferują 12-godzinne odtrucie alkoholowe, które poprzedza zabieg „zaszycia”. Dzięki temu możliwe staje się przyspieszenie procesu trawienia etanolu, a więc i trzeźwienia organizmu alkoholika. W konsekwencji etanol szybciej wydala się z krwiobiegu, a chory może bez obaw poddać się zabiegowi „zaszycia”.
Esperal – strażnik, czy straszak?
Wydaje się, że pacjent, który wszywa sobie Esperal, nie może pić wyłącznie przez określony czas. Aby zapobiec nawrotom choroby alkoholowej po ustaniu działania disulfiramu, konieczne jest zatem stosowanie kilku metod jej leczenia jednocześnie. Świadomość posiadania w swoim organizmie tabletki z Esperalem, postrzeganego jako strażnika trzeźwości, przynosi dobre rezultaty. Podczas stosowania wszywki alkoholowej czasami konieczne okazuje się jednak wsparcie specjalistów. U alkoholika mogą bowiem pojawiać się objawy głodu alkoholowego, huśtawka nastrojów czy rozdrażnienie.
Osobom chcącym się zaszyć należy zatem dokładnie wskazać, na czym polega terapia i czym skutkuje niestosowanie się do zaleceń lekarskich. Pojawienie się objawów reakcji disulfiramowej (po połączaniu disulfiramu z alkoholem) jest możliwe do wycofania, ale wymaga czasu. Niemożność szybkiego rozkładu alkoholu w towarzystwie disulfiramu skutkuje zwiększaniem się stężenia aldehydu octowego we krwi alkoholika. Jego obecność prowadzi z kolei do powstania nieprzyjemnych objawów przypominających zatrucie alkoholowe. To głównie bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, drażliwość, męczliwość, nadpotliwość czy zaburzenia psychiczne, które pojawiają się już po kilku minutach od spożycia alkoholu przez „zaszytego” nałogowca. Są one jednak bardziej nasilone, a przez to stwarzają większe ryzyko dla zdrowia i życia alkoholika. Z tego względu wszywkę alkoholową zaleca się stosować wyłącznie u świadomych i współpracujących z lekarzem pacjentów.
Zabieg wszycia Esperalu
Wszywkę implementuje się do organizmu chorego podczas 45-minutowego zabiegu wykonywanego w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Chirurg oczyszcza, dezynfekuje i znieczula skórę chorego, a następnie wykonuje na niej niewielkie nacięcie. Zwykle zlokalizowane jest ono nad pośladkiem. Musi zostać jednak poprowadzone w głąb struktur tkanek. Lekarz dociera w ten sposób do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam w specjalnie wypreparowanej kieszonce implementuje kilka jałowych tabletek z disulfiramem. Są one dostępne od ręki w placówce, a o dawkowaniu decyduje lekarz po uprzedniej diagnostyce chorego. Powstałą ranę zaszywa się z użyciem nici chirurgicznych, a na nią zakłada opatrunek.
Esperal – bezpieczeństwo
Zabieg wszycia wszywki jest bezpieczny, szybki i bezbolesny. Ponieważ przeprowadzany jest w ramach procedury chirurgii jednego dnia, nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Przed przystąpieniem do wykonania „zaszycia” chorego kwalifikuje się do zabiegu oraz instruuje nie tylko o jego przebiegu, ale również ogólnych zasadach stosowania terapii. Zabieg wykonuje się ze wskazań lekarskich, ale na wyraźne życzenie samego chorego, Ze względów bezpieczeństwa z możliwości wszywki alkoholowej nie mogą korzystać osoby, które znajdują się pod wpływem alkoholu. Najpierw konieczne jest doprowadzenie ich organizmu do stanu trzeźwości. Również ci, u których stwierdzono nadwrażliwość na disulfiram lub inne składniki leku, zostaną zdyskwalifikowani z możliwości przeprowadzenia „zaszycia”. Jeżeli chory cierpi z powodu chorób nerek, serca, wątroby lub uszkodzeń wielonarządowych, konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań, oceniających poziom ryzyka, jakie niesie ze sobą opisywana procedura.
Bezpieczeństwo stosowania wszywki alkoholowej jest na każdym etapie leczenia takie samo. Niedopuszczalne jest podejmowanie prób nie tylko jej przepicia, ale również samodzielnego usuwania z organizmu. W pierwszych dobach po zabiegu pacjent powinien unikać obciążania okolicy rany oraz szczególnie dbać o jej higienę. Konieczne jest systematyczne zmienianie opatrunku na czysty i jałowy, co zapobiega powstawaniu zakażenia i wspiera prawidłowy proces gojenia się rany.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa stosowania Esperalu? Sprawdź stronę Centrum Medycznego Galmedic https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.
Kategorie: