Słuchowisko "Bogumił i Barbara" w "Wieczorze literackim" RDC!
Jest uważana za jedną z najlepszych powieści epickich dwudziestolecia międzywojennego. Według fragmentów nominowanej do Literackiej Nagrody Nobla tetralogii Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie" powstało słuchowisko "Bogumił i Barbara", na które już dziś zapraszamy do „Wieczoru literackiego” RDC. Do usłyszenia dziś o 20:05!
"Dawnymi czasy Niechcicowie żyli mniej więcej tak, jak żyją wszyscy po dworach na wsi" - to pierwsze słowa powieści Marii Dąbrowskiej, które wprowadzają do poznania głównych bohaterów słuchowiska "Bogumił i Barbara". Akcja toczy się na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku na prowincji, w okolicach Kalisza. W nagraniu przedstawione zostały losy Bogumiła (Krzysztof Chamiec) i Barbary (Zofia Kucówna). Ukazano historię ich miłości, ślubu i pierwszych lat małżeństwa. Słuchacze poznają również ich problemy rodzinne.
Autorką adaptacji jest Aniela Jasińska, a reżyserii podjął się Zdzisław Dąbrowski. Premiera słuchowiska odbyła się 19 listopada 1968 roku.
Aktorzy występujący w słuchowisku:Zofia Kucówna
Krzysztof Chamiec
Maria Żabczyńska
Joanna Walterówna
Ryszard Urbanowicz
Krzysztof Machowski
Ewa Kozłowska
Tadeusz Kondrat
Stefan Knothe
Zygmunt Hobot
Jolanta Bohdal
Przed słuchowiskiem, w „Wieczorze literackim” RDC o twórczości Marii Dąbrowskiej Łukasz Jasina porozmawia z prof. Ewa Głębicką z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, badaczką życia i twórczości Marii Dąbrowskiej, autorką wielu książek m.in. "Dąbrowska (nie)znana, Szkice". Pani profesor ostatnio opracowała i napisała wstęp do nowego wydania powieści "Noce i dnie", które ukazało się w lipcu 2021 roku.
Ponadto z Laurą Łącz, aktorką porozmawiamy o jej mężu Krzysztofie Chamcu, który w słuchowisku zagrał Bogumiła. Na koniec zaś dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk opowie o spektaklu "Pokora".
Zapraszamy w sobotę o 20:05!Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.Posłuchaj też naszej audycji nt. nowego wydania "Nocy i dni":Polak potrafi: Po co dzisiaj czytać „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej?