Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. Znamy dane z Mazowsza
03.08.2021 16:52
Aktualizacja: 03:50 26.07.2022
Kto nie wybrał jeszcze szkoły ponadpodstawowej, ma na to tylko dwa dni. Ruszyła rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. Do końca lipca uczniowie mieli czas na potwierdzenie przyjęcia woli do szkoły przydzielonej im przez system rekrutacji w pierwszej turze. Sprawdziliśmy, ile wolnych miejsc, poza stolicą, pozostało w innych mazowieckich miastach.
RDC
Rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich dla osób, które w pierwszym terminie nie dostały się do żadne ze szkół albo nie potwierdziły woli przyjęcia. W samej Warszawie prawie 800 uczniów nie wie jeszcze gdzie od września rozpocznie naukę. Przyjmowanie kandydatów potrwa tylko do czwartku.
Uczniowie zainteresowani rekrutacją uzupełniającą mogą wybrać placówkę, w której są jeszcze wolne miejsca. Jak informuje stołeczny ratusz, w Warszawie jest w czym wybierać, zostało bowiem ok. 2,5 tysiąc miejsc, jednak nie wszędzie. Niektóre placówki cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. - Największą popularnością w Warszawie cieszy się liceum im. Tadeusza Czackiego (4,27 kandydata na jedno miejsce), Technikum Mechatroniczne (4,03 osoby na jedno miejsce), LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” (3,88 kandydata na jedno miejsce) - informuje Marzena Wojewódzka z urzędu miasta.
Ponad trzy osoby przypadły na jedno miejsce w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej oraz XXXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego.
W tym roku do szkół średnich kandyduje łącznie ponad 20 tys. warszawskich uczniów. Większość z nich już się zakwalifikowała. - 800 uczniów nie potwierdziło woli nauki. Oznacza to, że obecnie do stołecznych szkół ponadpodstawowych przyjęto ponad 19 tys. zł. Najwięcej, bo niemal 14 tys., przyjęto do liceów, ponad 5 tys. do techników i 700 kandydatów do branżowych szkół pierwszego stopnia - podaje Wojewódzka.
Dla wszystkich starczy miejsca
Jak przekonuje ratusz, dla wszystkich 800 pozostałych osób, które na razie nie mają szkoły, znajdą się miejsca. Jest ich ponad 2,5 tys. - Jest to też czas dla tych 800 osób, żeby ostatecznie potwierdziły szkołę, do której chciałyby uczęszczać, czy na to, żeby ewentualnie zmienić swoją decyzję - tłumaczy Wojewódzka/
Wykaz wszystkich placówek, w których znajdują się wolne miejsca, jest dostępny TUTAJ.
W Płocku najwięcej miejsc w technikach
Z kolei w Płocku na uczniów czeka ponad 1250 wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych. W pierwszym naborze nie dostało się do żadnej szkoły 117 osób. W rekrutacji uzupełniającej największą ofertę mają dla nich szkoły techniczne. - Najwięcej miejsc jest w technikach. W tych prowadzonych przez miasto jest 198 miejsc, ale są też technika prowadzone przez inne instytucje czy organizacje. Łącznie miejsc w technikach jest 778 - wylicza Marta Komorkowska z biura prasowego płockiego ratusza.
Inaczej jest w liceach ogólnokształcących. Żadnego wolnego miejsca nie ma już w III LO. LO im. Małachowskiego może przyjąć jeszcze sześć osób, a Jagiellonka 10. - Kandydaci znajdą jeszcze wolne miejsca w najpopularniejszych płockich liceach - zapewnia Komorkowska.
Ponadto 50 miejsc wolnych jest jeszcze w katolickim liceum, a 25 miejsc w LO Płockiego Towarzystwa Oświatowego. Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji uzupełniającej można znaleźć są na stronie Płockiego Portalu Oświatowego.
Ponad 400 miejsc w Radomiu
W Radomiu zostało ponad 400 wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych. - Zarówno w liceach, jak i w szkołach zawodowych, jeżeli będzie taka potrzeba, będą tworzone kolejne oddziały. W zależności od zainteresowania dyrektorzy będą decydowali o utworzeniu kolejnych oddziałów - informuje odpowiedzialna za oświatę w Radomiu wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
Są to miejsca w różnych typach szkół, nawet w tych najpopularniejszych. - Są m.in. wolne 132 miejsca w liceach ogólnokształcących, nawet w tych, które cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów. Ponadto 144 miejsca w technikach i 142 w szkołach branżowych pierwszego stopnia - podaje Katarzyna Piechota-Kaim, kierownik Biura Prasowego prezydenta miasta.
Połowa tegorocznych absolwentów szkól podstawowych z Radomia będzie kontynuować naukę w 54 liceach ogólnokształcących. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce miało: IV LO , IIII , XI , I i II. Podobnie jak w poprzednich latach, największym zainteresowaniem cieszyła się oferta Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Technicznych.
Siedlecka "Królowka" na pierwszym miejscu
Również w Siedlcach każdy absolwent szkoły podstawowej powinien znaleźć miejsce w szkole średniej. Dzisiaj ruszyła rekrutacja uzupełniająca. Do wczoraj bez przydziału było prawie 240 kandydatów, a wolnych miejsc prawie 270. - W liceach ogólnokształcących 49 miejsc, w branżowych szkołach pierwszego stopnia 133, w technikach 84. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników tego postępowania rekrutacyjnego. Jak co roku szkoły optymalnie stworzyły ofertę do potrzeb absolwentów klas ósmych - informuje naczelnik wydziału edukacji Sławomir Kurpiewski.
Spośród liceów największym zainteresowaniem cieszył się „Żółkiewski”, ale ostatecznie to w "Królówce" nie ma już żadnego wolnego miejsca. Informacje o rekrutacji są dostępne na stronie internetowej urzędu miasta w zakładce „Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych”.
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w rekrutacji uzupełniającej zostaną ogłoszone 16 sierpnia.