XXI wiek będzie wiekiem krajów pozaeuropejskich, szczególnie dalekiego wschodu - mówił w "Poranku RDC" Radosław Pyffel. Kierownik studiów chińskich na Akademii Leona Koźmińskiego przekonywał, że współpraca z krajami azjatyckimi jest przyszłością.
RDC
- Zwrot Polski w tym kierunku nie oznaczałby jednak od razu wielkich sukcesów - tłumaczył Pyffel. - Można spojrzeć na Węgrów, którzy taką decyzję podjęli już jakieś 11 lat temu, albo przynajmniej brali pod uwagę. No i Węgrzy jakiś oszałamiających sukcesów do tej pory nie odnosili, czy to jeżeli spojrzymy na ich bilans handlowy z Chinami chociażby, czy to jeżeli spojrzymy na inwestycje - mówił.
W przyszłym roku w Małaszewiczach na lubelszczyźnie ma ruszyć warta 700 mln zł budowa parku logistycznego.
- Może on stać się największym hubem przeładunkowym w ramach nowego jedwabnego szlaku - dodał Radosław Pyffel. - To, czy jesteśmy mali czy duzi naprawdę nie ma znaczenia, gdyż rozgrywają się pewne procesy globalne, które rozgrywają się niezależnie od nas. I jednym z nich jest oczywiście wzrost znaczenia Chin, ekspansja ich gospodarki. I tu, niezależnie od tego, czy się nam to podobało, czy teraz nam się podoba, to będzie miało ogromny wpływ - wyjaśnił.
W Warszawie wczoraj odbyło się Forum 590 - cykl spotkań eksperckich dla przedstawicieli administracji oraz przedsiębiorców. Jego tematem była ekspansja na rynki Chin, Indii i Afryki.