Wiadomości
Udostępnij:
Wiceszef MON podpisał umowy na zakup śmigłowców AH-64E Apache
-
05.08.2024 12:19
-
Aktualizacja: 13:03 05.08.2024
Wiceszef MON podpisał umowy na zakup śmigłowców AH-64E Apache. – Dziś wypełnia się to, o czym mówiliśmy, obejmując urząd ministerstwa obrony narodowej. Przede wszystkim nie zapominać o krajowym przemyśle zbrojeniowym – powiedział Paweł Bejda.
Wiceszef MON Paweł Bejda podpisał w poniedziałek dwie umowy offsetowe z firmami Boeing i General Electric w związku z zakupem śmigłowców AH-64E Apache. Według niego w realny sposób wzmocnią one bezpieczeństwo naszego państwa.
Umowa z Boeingiem opiewa na wartość ok. 400 mln zł, zaś z General Electric - na ok. 530 mln zł. Kontrakty przewidują naprawy podzespołów w WZL 1 w Łodzi i Dęblinie oraz serwisy i szkolenia inżynierów do obsługi śmigłowców w WAT. – To jest niezwykła szansa dla regionu (...) i też dla Wojskowej Akademii Technicznej – podkreślił w poniedziałek Bejda.
Wiceminister @pawelbejda: wierzę, że ten śmigłowiec będzie dobrze służył polskiej armii. Myślę, że dziś wypełnia się to, o czym mówiliśmy obejmując urząd ministerstwa obrony narodowej. Przede wszystkim nie zapominać o krajowym przemyśle zbrojeniowym. pic.twitter.com/hrphISeOUN
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 5, 2024
Wiceminister obrony dziękował przy tym amerykańskiemu Kongresowi, bo to on musiał wyrazić zgodę, by rozpocząć negocjacje w celu pozyskania śmigłowców. Jak podkreślił, umowy w realny sposób wzmocnią bezpieczeństwo naszego państwa.
Zakup 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache w wersji Guardian zapowiedział w 2022 roku ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak. Do tej pory nie podpisano jednak umowy na dostawę tych maszyn.
W sierpniu ub.r. zgodę na sprzedaż tych maszyn do Polski wyraził amerykański Departament Stanu, a następnie Kongres; wtedy podpisano też pierwsze umowy offsetowe z firmą Lockheed Martin, dotyczące m.in. serwisowania radarów do śmigłowców i systemów naprowadzania rakiet.
Co to są Apache?
Śmigłowce produkcji Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską.
Ich zadaniem jest przede wszystkim wsparcie wojska na ziemi - np. sił pancernych - poprzez niszczenie naziemnych celów przeciwnika za pomocą szerokiej gamy uzbrojenia, w tym działka automatycznego M230 i rakiet powietrze-ziemia Hellfire.
Czytaj też: Stołeczna policja na tropie złodziei diamentów. Zatrzymano trzech obywateli Gruzji
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: