Wiadomości
Udostępnij:
Dziś egzamin ósmoklasisty z matematyki. „Wzory trzeba znać, reszta to logika”
-
14.05.2025 06:31
-
Aktualizacja: 09:22 14.05.2025
Dzisiaj drugi dzień egzaminu ósmoklasisty. O godz. 9:00 uczniowie przystąpili do sprawdzianu. Na Mazowszu do egzaminu podchodzi 57 800 uczniów, z czego 17 620 w samej Warszawie. Jutro zaś odbędzie się egzamin z języka obcego nowożytnego.
Wczoraj język polski, jutro język obcy nowożytny, a dziś – matematyka. O godz. 9:00 uczniowie szkół podstawowych zmierzą się z królową nauk.
Egzamin z matematyki potrwa 125 minut, o 25 minut dłużej niż zeszłoroczny. Składać się będzie z 5-6 zadań otwartych oraz 14-15 zamkniętych.
Za rozwiązanie wszystkich zadań z matematyki będzie można otrzymać 30 punktów.
Ósmoklasiści przed egzaminem – jakie nastroje?
Uczniowie siedleckiej szkoły podstawowej opowiedzieli Polskiemu Radiu RDC o swoim nastawieniu przed egzaminem z matematyki. Choć przyznają, że stres jest, to starają się myśleć pozytywnie.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.
Czy wynik z egzaminu ósmoklasisty się liczy?
Socjoterapeutka i pedagożka szkolna Ewa Mazur przypomina jednak ósmoklasistom, że punkty zdobyte na egzaminie nie definiują wartości ucznia.
— Przede wszystkim mój apel do dzieci. Wy nie jesteście cyferkami, nie jesteście liczbami. Każdy jest indywidualnym, młodym człowiekiem, bardzo wartościowym, bardzo zdolnym. I to jak wam wypadnie egzamin, naprawdę nie definiuje tego, jacy jesteście — mówi.
Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej – połowa wszystkich punktów do zdobycia w rekrutacji to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia. Do testu nie można jednak nie podejść.
— Nie można tego ominąć. Cóż mogę powiedzieć, zbyt dużo presji jest wywieranych na dzieciach. Egzamin często przebiega w atmosferze stresu, emocji i niestety czasami dzieciaki bardzo słabo wypadają na tym egzaminie, co absolutnie nie klasyfikuje ich do dzieci mniej ambitnych, mniej zdolnych — wskazuje Ewa Mazur.
Egzamin ósmoklasisty na Mazowszu
We wtorek 13 maja rozpoczęły się egzaminy ósmoklasisty, w których udział bierze prawie 355 tys. uczniów, z czego 57 800 na samym Mazowszu.
Andrzej Pyszkiewicz, kierownik wydziału egzaminów w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, powiedział nam, że najwięcej ósmoklasistów egzamin zdawać będzie w Warszawie.
— Na Mazowszu przystąpi 57 800 zdających. Jeżeli chodzi o Warszawę, to w Warszawie do egzaminu ósmoklasisty jest zgłoszonych 17 620 uczniów — wskazuje.
Egzamin ósmoklasisty – ile trwa?
Środowy egzamin z matematyki potrwa 125 minut (może zostać przedłużony o 65 minut), a czwartkowy – z języka obcego nowożytnego – 110 minut (może zostać przedłużony o 55 minut).
Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w terminie dodatkowym – w dniach 10–12 czerwca.
Po zakończeniu egzaminu, każdego dnia po południu arkusze będą publikowane na stronach internetowych CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Zaświadczenia lub informacje o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty zostaną przekazane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 4 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, a także zostaną ogłoszone ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty.
Czytaj też: Co było na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego? [ARKUSZ]
Źródło:
Autor:
Beata Głozak/OW