Wiadomości
Udostępnij:
Afera wizowa. Szef komisji przedstawił raport
-
26.11.2024 11:58
-
Aktualizacja: 18:39 26.11.2024
Szef komisji ds. afery wizowej Marek Sowa przedstawił projekt raportu końcowego z kilkunastoma wnioskami. Komisja złoży 11 zawiadomień do prokuratury, m.in. na Mateusza Morawieckiego. - W Ministerstwie Spraw Zagranicznych funkcjonował korupcjogenny system umożliwiający załatwianie wiz z pominięciem obowiązujących procedur - wskazał w raporcie Sowa.
Działania rządu Prawa i Sprawiedliwości przyczyniło się do niekontrolowanego napływu do Polski tysięcy migrantów. Tak wynika z ustaleń komisji śledczej do spraw afery wizowej. Komisja przygotowała projekt raportu końcowego.
Dokument przedstawił przewodniczący komisji, poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa. Jak mówił, w czasach rządów PiS polską wizę można było dostać za łapówkę, a o całej sprawie wiedzieli najważniejsi politycy Zjednoczonej Prawicy:
- W Ministerstwie Spraw Zagranicznych funkcjonował korupcjogenny system umożliwiający załatwianie wiz z pominięciem obowiązujących procedur. Politycy PiS posiadali wiedzę o procederze, jego skali i kierunkach migracji. Pomimo to nie podjęli działań, aby zapobiec tej sytuacji. Afera wizowa pogorszyła stan polskiego bezpieczeństwa i negatywnie wpłynęła na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej - wskazał.
Wedle zapowiedzi przewodniczącego Sowy, komisja wystosuje 11 zawiadomień do prokuratury. Będą one dotyczyły byłych ministrów i urzędników w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, z byłym premierem Mateuszem Morawieckim na czele i z ówczesnymi szefami MSWiA i MSZ - Mariuszem Kamińskim i Zbigniewem Rauem.
Zarzuty te dotyczą stworzenia korupcjogennego systemu w MSZ i demontażu systemu wizowego. Członkowie komisji zarzucają także politykom PiS, że stworzyli szybką i nietransparentną ścieżkę legalizacji pobytu cudzoziemców z krajów wysokiego ryzyka.
Na 3 grudnia zaplanowano debatę nad raportem końcowym. Do tego czasu członkowie komisji mogą zgłaszać poprawki do projektu. Następnie sprawozdanie trafi do marszałka Sejmu i to on zdecyduje o terminie rozpatrzenia dokumentu na posiedzeniu plenarnym Sejmu.
Czytaj też: Politycy w „Bez ogródek” o sytuacji w Policji. „Ciężko im funkcjonować w Warszawie”
Źródło:
Autor:
RDC /PL
Kategorie: