Plac Jagielloński w Radomiu otwarty po przebudowie
Plac Jagielloński, w czasach PRL jedno z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych miejsc w Radomiu, a w ostatnich latach - zniszczony i zaniedbany, został w sobotę uroczyście otwarty po trwającej kilka miesięcy przebudowie.
-
Plac Jagielloński to symbol zmian, bo przez blisko 30 lat wszystkie władze Radomia akceptowały wyrwę po pomniku, który na początku lat 90. został zburzony - powiedział dziennikarzom, otwierając plac po przebudowie wiceprezydent
Radomia Konrad Frysztak.
O konieczności zmiany wizerunku Placu Jagiellońskiego mówiło się w
Radomiu od lat. Czas w tym miejscu zatrzymał się w latach 90. XX w., kiedy zdemontowano stojący w centralnym punkcie Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. Po monumencie została tylko podstawa. Górną część, przedstawiającą żołnierzy, a także robotników i robotnice z dziećmi, przeniesiono na miejscowy cmentarz prawosławny. Zmieniono też nazwę miejsca z Placu Zwycięstwa na Plac Jagielloński.
Miejsce spotkańPo wykonanej w ostatnich miesiącach przebudowie plac zyskał nową nawierzchnię, wykonaną z dużych betonowych płyt. Powstały wysepki z miejscami do odpoczynku wśród zieleni, niewielka fontanna, ławki i inne elementy małej architektury. W ramach remontu zamontowano nowe oświetlenie, podświetlono schody prowadzące na plac od strony ulicy Struga.
Prezydent
Radomia Radosław Witkowski ma nadzieję, że przebudowany plac Jagielloński stanie miejscem spotkań i odpoczynku
radomian. -
W przyszłym roku zostaną ogłoszone konsultacje społeczne dotyczące dalszego zagospodarowania placu oraz jego okolicy. Chcemy, by w ciągu kilku najbliższych lat ten teren stał się jeszcze bardziej atrakcyjny dla mieszkańców i turystów odwiedzających Radom - zaznaczył Witkowski.