Wiadomości
Udostępnij:
31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej od niedzieli w Warszawie
-
03.07.2024 08:54
-
Aktualizacja: 11:10 03.07.2024
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” w każdą niedzielę od 7 lipca do 22 września w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie zagrają wirtuozi z całego świata.
„31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, kierownika artystycznego festiwalu. Zaliczany jest do najważniejszych festiwali organowych w Europie. W tym roku potrwa do 22 września” – podano w informacji prasowej.
Koncerty rozpoczną się 7 lipca i potrwają do 22 września. W każdą niedzielę o godz. 16:00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela będzie można usłyszeć organistów wirtuozów z całego świata.
Podczas koncertu inauguracyjnego 7 lipca Srebrną Piszczałkę – nagrodę przewodniczącego KEP – otrzyma prof. Mieczysław Tuleja.
Co w programie?
W tym roku w programie znajdzie się dużo muzyki barokowej i romantycznej, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Mieczysława Surzyńskiego czy Fryderyka Chopina.
Podczas koncertu inaugurującego festiwal w niedzielę 7 lipca o 16:00 zagra włoski pianista i kompozytor Giampaolo di Rosa. W jego programie znajdą się m.in. kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena i utwór „Improwizacja” własnego autorstwa.
W czasie koncertu zostanie także wręczona Srebrna Piszczałka – nagroda przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Tadeusz Wojdy. Za zasługi dla rozwoju muzyki sakralnej otrzyma ją w tym roku prof. Mieczysław Tuleja – od ponad 50 lat wychowawca wielu pokoleń organistów w archidiecezji krakowskiej. Współpracował m.in. z Orkiestrą i Chórem Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Filharmonią Krakowską, NOSPR w Katowicach, Capellą Cracoviensis, z chórami Organum i Mariańskim. Występował m.in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Anglii.
W kolejne niedziele zagrają:
- Jesus Sampedro (Hiszpania),
- Stanislav Surin (Słowacja),
- Giovanna Tricarico (Włochy),
- Silvio Celeghin (Włochy),
- Przemysław Kapituła (Polska),
- Francesco Bongiorno (Włochy),
- Giulia Biagetti (Włochy),
- Józef Kotowicz (Polska),
- Toni Pussinen (Finlandia),
- Mario Ciferri (Włochy).
Mechaniczne 60-głosowe organy na chórze archikatedry zbudowała w 1987 r. niemiecka firma Eule.
Czytaj też: Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Jakie książki zostały nominowane?
Źródło:
Autor:
RDC /DJ
Kategorie: