Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie kończy 25 lat
Giełda Papierów Wartościowych działa już 25 lat. 12 kwietnia 1991 roku Minister Przekształceń Własnościowych i Minister Finansów reprezentujący Skarb Państwa podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Ekonomista Piotr Bujak mówi, że GPW przez 25 lat osiągnęła spory sukces. Warszawska Giełda jest największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem eksperta, można wręcz powiedzieć, że zdominowała ten region. Wielkość naszego rynku akcji można porównać z rynkiem austriackim. Jednak, zaznacza Bujak, w porównaniu z największymi giełdami Europy Zachodniej GPW wciąż jest mała.
Piotr Bujak podkreśla, że z upływem lat wzrastało znaczenie GPW dla polskiej gospodarki. Przez lata warszawski parkiet był coraz ważniejszym miejscem do pozyskiwania przez polskie spółki kapitału, a możliwość pozyskiwania finansowania na GPW przyczyniała się do rozwoju wielu polskich firm, które miały problemy, by uzyskać pożyczki bankowe.
Ekonomista mówi, że GPW choć ma duży potencjał rozwoju, napotyka również na ograniczenia. Jego zdaniem największą siłą warszawskiej Giełdy jest dynamiczna polska gospodarka oraz fakt, że na GPW wchodzą również firmy z zagranicy. Ograniczeniem rozwoju Giełdy są małe zasoby finansowe Polaków czyli ograniczone możliwości inwestorów.
Pierwsza sesja giełdowa odbyła się 16 kwietnia 1991 roku i notowano na niej akcje pięciu spółek. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł 1.990 złotych - 2 tysiące dolarów.