120-lecie hotelu Bristol. Historia najstarszego hotelu w Warszawie
Hotel Bristol w Warszawie ma 120 lat. 19 listopada 1901 roku budynek przy Krakowskim Przedmieściu, obok Pałacu Prezydenckiego, otworzył podwoje dla pierwszych gości. Przez lata gościł wiele ważnych osobistości świata polityki, artystów i naukowców.
Hotel Bristol przez lata był świadkiem wielkich wydarzeń historycznych i kulturalnych oraz miejscem, w którym zatrzymywały się znane na świecie osobistości. Dziś pięciogwiazdkowy Bristol z charakterystyczną gloriettą na szczycie budowli jest jednym z najstarszych hoteli i najbardziej rozpoznawalnych budynków w w stolicy. Odremontowany w 2013 roku, łączy tradycję z nowoczesnością.
Najnowocześniejszy hotel w Warszawie120 lat temu Bristol uchodził za najbardziej elegancki i najnowocześniejszy hotel w Warszawie. Twórcami dzieła było kilku architektów, zaprojektowali go bowiem w stylu secesyjnym Tadeusz Stryjeński i Franciszek Mączyński, a bryłę wzniesiono w stylu neorenesansu według zmian autorstwa Władysława Marconiego.
Hotel liczył 243 pokoje gościnne, z których 20 apartamentów i pokoi miało łazienki. Mieściły się w nim nowoczesne windy, w tym jedna kryształowa, kilka sal balowych, restauracji i kawiarni, a także sala bilardowa, biblioteka oraz telegraf. Działała pierwsza pralnia mechaniczna, a goście mieli do dyspozycji hotelową cukiernię, lodziarnię i liczne sklepy.
Miejsce spotkań "śmietanki towarzyskiej"Hotel szybko stał się ulubionym miejscem spotkań "śmietanki towarzyskiej" Warszawy, która zbierała się tu na rautach i bankietach. Obiekt gościł wiele ważnych osobistości świata polityki, artystów i naukowców. Mieszkali w nim między innymi śpiewak Enrico Caruso, noblistka Maria Skłodowska-Curie, polityk Herbert Hoover - późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych oraz sławny tenor Jan Kiepura, który dla zgromadzonej publiczności dał koncert z balkonu. Po II wojnie światowej hotel przejęty przez państwo, na przestrzeni lat stopniowo niszczał i podupadał. Dopiero w latach 90. został wyremontowany i otwarty w 1993 roku. Wstęgę przecięła była brytyjska premier Margaret Thatcher.
Bristol odwiedziła brytyjska królowa Elżbieta II, sławny hiszpański artysta Pablo Picasso, aktorki Marlena Dietrich i Sophia Loren, muzycy zespołów Depeche Mode i Rolling Stones, a także reżyserzy, jak Woody Allen i Martin Scorsese.