Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Grupa naukowców pod kierownictwem dr Anny Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk (ING PAN) opublikowała artykuł na ten temat materii wyrzuconej z czterech różnych kraterów uderzeniowych umiejscowionych na dwóch kontynentach. Próbki pobrano w trzech różnych krajach: Estonii (kratery Kaali Main i Kaali 2/8), Polsce (krater Morasko) oraz Kanadzie (krater Whitecourt). Dzieliło je tysiące lat powstania, ale łączyło jedno – we wszystkich znaleziono zwęglone fragmenty organizmów, które zginęły w trakcie kosmicznej katastrofy.
Gościem Łukasza Badowskiego była dr Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1417)
-
Nowe badania dotyczące komarów
Popularny w Polsce komar Culex torrentium zimuje w opuszczonych norach lisów i borsuków."Pomaga" niektórym wirusom przezimować. O tym czym opowiadał dr. hab. Łukasz Myczko z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z autorów nowych badań dot. komarów.
-
20.06.2023
-
51 min 47 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
20.06.2023
-
49 min 49 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Serce rzeźnika
Czasem się mówi, że “człowiek człowiekowi wilkiem”. A rzeźnik rzeźnikowi?
Zacznijmy od podstaw: rzeźnicy to bardzo uczuciowi ludzie. Emocjonalni, pełni sprzeczności… Jak już się pokochają – to na zabój! I to nawet dosłownie. Zdrady żadnej nie zniosą, a sięgną po każdy możliwy środek, by się odegrać… W tym wypadku słowo “odegrać” należy rozumieć dosłownie!
Bo właśnie w Antwerpii wybuchł na tym tle niemały skandal. Wieść gruchnęła, że pewien – działający od stu dwudziestu lat w jednym miejscu – rodzinny zakład rzeźnicki zmienia właściciela, a belgijscy koneserzy stracą wyborne źródło świeżej jagnięciny (na rzecz – dodajmy – innych specjałów).
Ponieważ każda akcja wymaga odpowiedniej reakcji, na placu przed rzeczonym przybytkiem doszło i do akcji, i reakcji. Po jednej stronie – dwa fartuchy rzeźnickie o wartości sentymentalnej. Po drugiej – sentymentalny Chopin. Konkretnie koncert fortepianowy f-moll.
I to właśnie Chopin uratował całą sytuację. Gdyby nie on – a konkretnie Larghetto z tegoż koncertu – rzecz poszła by na noże. A ponieważ stara miłość – jak nóż rzeźnicki – nie rdzewieje, zakład pozostanie tam, gdzie był.
A czekoladki to sobie fabryka może wsadzić… Państwo wiedzą, gdzie!
-
13.06.2023
-
53 min 29 s
-
-
Meteoryt księżycowy znaleziony na Antarktydzie
Gościem Łukasza Badowskiego była prof. Monika A. Kusiak, geochemiczka i mineralożka z Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN. Z zespołem naukowców z NASA i Korei bada meteoryt księżycowy znaleziony na Antarktydzie.
-
13.06.2023
-
52 min 57 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
13.06.2023
-
52 min 43 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Gra gitara!
Dzisiejsza zagadka – dotycząca sefardyjskiej kultury – będzie wyjątkowo trudna do napisania bez przynajmniej jednej kamienicy… no więc niech już będzie, że jest ta kamienica… ale w Madrycie! A w tej kamienicy jest trup. I to już brzmi całkiem nieźle, prawda? Zwłaszcza dla kogoś, kto się wzbogaci o okrągłą sumkę z polisy ubezpieczeniowej… Ale po kolei!
Trup należy do instrumentalistki. Sprawcą jest szanowany muzyk operowy… Narzędzie zbrodni to przypadkowa gitara. Ale umysł, który zaplanował tę zbrodnię doskonałą na razie może spać spokojnie. Przynajmniej póki nie wyjdą na jaw rachunki za wynajem mieszkania w tej dość ruchliwej dzielnicy…
Osobna sprawa to to, że są też ślady na stroikach. Ale te mógłby odkryć tylko profesjonalista… A zresztą… czy można pójść siedzieć za zbrodnie dokonaną cudzymi rękami (i gitarą)?
To już będzie rozstrzygał sąd w Madrycie.-
06.06.2023
-
51 min 41 s
-
-
Naukowcy z Wydziału Fizyki UW twórcami nowego, niezwykle efektywnego konwertera nośników informacji kwantowej
Gośćmi Łukasza Badowskiego byli: dr Michał Karpiński, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i dr Filip Sośnicki, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
-
06.06.2023
-
52 min
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
06.06.2023
-
51 min 15 s
-
-
Zagadka lateralna: Cie choroba!
Ukrywanie własnej niekompetencji to sztuka sama w sobie. Czasem człowiek schrzani coś po całości… i potem szuka sposobu, jakby tu się wyłgać od odpowiedzialności… Jedni idą na L4… inni – udają chorobę psychiczną… Ale co zrobić, jak zachoruje sztuka?!?
Właśnie taka katastrofa przytrafiła się niewielkiemu muzeum malarstwa w Konstancy. Kolekcja marynistyczna ofiarowana na przechowanie miejskiemu muzeum przez bodaj najbardziej znaną obywatelkę miasta, tenisistkę Simonę Halep, znalazła się w centrum uwagi, gdy jeden z amerykańskich turystów zwrócił uwagę na dość kompromitujący fakt…
Uważna lektura katalogu wystawy doprowadziła go do wniosku, że porządki w tym muzeum wywrócone są do góry nogami. I to dosłownie! Szybko okazało się, że to nie przypadek, ani tym bardziej szaleństwo kuratora… Nno dobrze – pomysł może i był nieco szalony, ale w tym szaleństwie była jednak pewna metoda! Zresztą jak coś jest szalone, a działa przez blisko siedem lat… to może jednak nie jest takie głupie?
Chore pomysły nie mogą jednak przesłonić trudnej prawdy – kiedy choruje sztuka, trzeba ratować ją zdobyczami nauki, a nie ukrywać za maską iluzji… Żebyż jeszcze istniało jakieś lekarstwo na tak artystyczne przypadłości!
-
30.05.2023
-
43 min 36 s
-
-
Majaczenie a geriatria. Jak nim zarządzać, zapobiegać, czy łagodzić objawy?
Gościem Łukasza Badowskiego był prof. dr hab. Jerzy Gąsowski, Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii, Wydział Lekarski, Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie KODEK.
-
30.05.2023
-
50 min 59 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Historia bez tabu
12 odcinkówW tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.
-
Szybkie wózki
216 odcinkówW audycji „Szybkie wózki”, w której znajdzie się miejsce zarówno dla historii motoryzacji, sztuki i kultury wokół niej, jak i dla nowoczesnych rozwiązań, mobilności oraz biznesowych innowacji.
-
Południe RDC
4037 odcinkówZ życiem, werwą i muzyką „Odkrywamy Mazowsze”. Pomagamy odróżnić świat wirtualny od rzeczywistego, a to najlepiej robią nasi eksperci od nowych technologii.