Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Marcin Pauk z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego. W Historii bez Tabu porozmawiamy o najazdach mongolskich na Polskę w XIII w. Dlaczego budziły takie przerażenie i nazywano ich Tartarii - z piekła rodem? Czemu nikt na świecie nie był w stanie przez wiele lat przeciwstawić się mongolskim wojownikom? Jak to się stało, że zbudowali II największe państwo w historii świata? Dlaczego zaatakowali ziemie polskie? Czy ich najazd spowodował odsunięcie zjednoczenia Polski o 50 lat? Powiemy też, czy używali gazów bojowych.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Historia bez tabu
W tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami, i faktach zmienionych w legendy. Powiemy o szemranych postaciach, które stały się bohaterami i bohaterach, którzy niemal zniknęli z kart historii. Powiemy o wielkich czynach i niskich pobudkach. Poznamy postacie z pomników, które na pomniki nie zasługują, albo znacznie je przerastają. Będzie o historii w służbie propagandy.
W naszych programach pokażemy też historyczne postaci od zupełnie innej strony. Pojawi się książę jeżdżący nago po mieście, słowiki które doprowadziły do śmierci króla, czy przyszła święta biegająca po zamku z siekierą, by wpuścić do siebie kochanka. Będzie o wielkich bitwach, o których uczymy się w szkołach, a których być może nie było, lub były znacznie mniejsze niż nas uczono!
Odcinki podcastu (19)
-
Teraz odtwarzane
Najazdy mongolskie. Najbardziej przerażająca inwazja w historii Polski?
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Marcin Pauk z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego. W Historii bez Tabu porozmawiamy o najazdach mongolskich na Polskę w XIII w. Dlaczego budziły takie przerażenie i nazywano ich Tartarii - z piekła rodem? Czemu nikt na świecie nie był w stanie przez wiele lat przeciwstawić się mongolskim wojownikom? Jak to się stało, że zbudowali II największe państwo w historii świata? Dlaczego zaatakowali ziemie polskie? Czy ich najazd spowodował odsunięcie zjednoczenia Polski o 50 lat? Powiemy też, czy używali gazów bojowych.
-
20.02.2025
-
43 min 44 s
-
Odtwarzam
-
-
Hołd Pruski. To wcale nie był błąd!
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Maciej Ptaszyński — wydział historii Uniwersytetu Warszawskiego.
W Historii bez Tabu porozmawiamy o Hołdzie Pruskim — jednym z najbardziej przełomowych wydarzeń w historii Polski. Czy był to błąd, który doprowadził do rozbiorów Polski? A może jednak wielki sukces? Dlaczego Zygmunt Stary nie wykorzystał przewagi militarnej, nie zniszczył ostatecznie Krzyżaków i nie przyłączył Prus Książęcych do Polski? Czy Hołd Pruski zaprzepaścił szanse na przyłączenie Prus Książęcych do Polski, czy wręcz przeciwnie? Czy Prusy mogły podzielić los Mazowsza i zostać po kilkudziesięciu latach inkorporowane do Polski? Jak doszło do tego, że Prusy Książęce stały się pierwszym w Europie państwem protestanckim?
-
13.02.2025
-
45 min 29 s
-
-
Korona - przekleństwo Piastów?
Będziemy rozmawiać o koronacji Piastów. Dlaczego władcy pożądali korony? Czy koronacja była dla nich przekleństwem, skoro czterech pierwszych koronowanych władców Polski kończyło nieszczęśliwie? Dwóch z nich zmarło niedługo po koronacji, dwóch pozostałych zostało wygnanych. Czy to klątwa, czy jednak ciężar korony? Kto był przeciwny władzy królewskiej w Polsce? Powiemy też, dlaczego sytuacja zmieniła się w XIII w. i czemu dla Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego korona nie była zbyt wielkim ciężarem.
Gościem Łukasza Starowieyskiego był dr Tomasz Borowski z Muzeum Historii Polski i wydz. archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
06.02.2025
-
43 min 45 s
-
-
Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna. Romans, który zakończył erę Jagiellonów?
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Maciej Ptaszyński, z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego
-
30.01.2025
-
43 min 53 s
-
-
Mieszko II - najbardziej pechowy król Polski?
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Grzegorz Pac, z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego
Porozmawiamy o Mieszku II — drugim królu Polski, przez stulecia mającym przydomek Gnuśny.
Czy zasłużył na ten przydomek? Czy jednak był przede wszystkim wielkim pechowcem?
Czy przez niego Polska, która za panowania jego ojca Bolesława Chrobrego, była lokalnym mocarstwem, omal nie zniknęła z mapy Europy? Dlaczego wszyscy sąsiedzi zaatakowali ją niemal w tym samym czasie? Dlaczego trafił do czeskiej niewoli w Czechach i czy rzeczywiście — jak piszą kronikarze — został wykastrowany/okaleczony? Dlaczego doszło do buntów pogańskich? Czy, żeby odzyskać władzę, musiał ukorzyć się przed cesarzem i zrezygnować z tytułu królewskiego?-
16.01.2025
-
44 min 41 s
-
-
Kazimierz Pułaski. Bohater czy antybohater Rzeczpospolitej?
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Piotr Ugniewski z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski
Porozmawiamy o jednej z najbarwniejszej postaci w całej historii Polski — Kazimierzu Pułaskim, bohaterze dwóch narodów Polski i USA.
Czy rzeczywiście był bohaterem, a może antybohaterem? Jak do tego doszło, że o szlachcicu z Polski mówiła cała Europa — łącznie z cesarzami i królami. Czy był królobójcą — jak mówił o nim Stanisław August Poniatowski. Czy jego walka mogła "ocalić konającą Ojczyznę Polaków?" - jak pisał Jan Jakub Rousseau?
I wreszcie czy był kobietą?
-
16.01.2025
-
43 min 41 s
-
-
Stefan Batory. Niegodny by zostać królem?
Będziemy rozmawiać o Stefanie Batorym, jednym z najwybitniejszych władców w historii Polski.
Będzie o tym, czy rzeczywiście był godny, by zostać królem jednego z największych i najpotężniejszych państw ówczesnej Europy. Jak do tego doszło, że wojewoda Siedmiogrodu, kraju zależnego od Turcji i śmiertelnie zagrożonego od Austrii, wygrał elekcję. Kto wpadł na pomysł, by wysunąć jego kandydaturę? Jak to się stało, że początkowo uważany za outsidera i wyśmiewany przez konkurentów, ostatecznie został królem.
Jak udało mu się następnie wygrać wyścig po koronę z Maksymilianem II. Jak przekonał zbuntowane przeciw niemu prowincję - Litwę, Ruś, a także miasto Gdańsk. Powiemy też o tym, jakim był człowiekiem. Będzie o jego charakterze i determinacji.
Gościem audycji będzie doktor Szymon Brzeziński — historyk i hungarysta.
-
09.01.2025
-
43 min 44 s
-
-
Powstania XIX wieku to bezsensowne katastrofy?
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Michał Kopczyński z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski
Porozmawiamy o narodowych zrywach XIX w. - powstaniach listopadowym i styczniowym. Czy miały sens i można je w jakikolwiek sposób usprawiedliwić. Czy przeciwnicy zrywów byli - jak często się o nich mówi - zdrajcami, czy wręcz przeciwnie? Dlaczego za czarne charaktery uważamy tych, którzy próbowali budować bogactwo Królestwa Polskiego? I czy bez powstań Polska mogłaby odzyskać szybciej niepodległość.
-
02.01.2025
-
40 min 25 s
-
-
Potop. Największa klęska w historii Polski
W audycji porozmawialiśmy o potopie szwedzkim. Czy była to największa katastrofa w historii Polski porównywalna do II wojny światowej? Było też o łupieniu Rzeczpospolitej przez Szwedów na niespotykaną skalę, o stratach ludności szacowanych na 4 mln osób.
Nie zabrakło wątku zdrady narodowej. Dlaczego niemal wszyscy najważniejsi dowódcy wojskowi i dostojnicy zdradzili króla Jana Kazimierza i dlaczego później do niego wrócili? Czy to był moment w historii Polski przełomowy, po którym kraj już się nie podniósł?Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Michał Kopczyński z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski.
-
19.12.2024
-
47 min 42 s
-
-
Żony Piastów, czy kobiety rządziły Polską?
Będziemy rozmawiać o kobietach. Czy to one rządziły w państwie Piastów? Dlaczego w kronikach tak mało o nich informacji? Czy kronikarze nienawidzili kobiet? Dlaczego, gdy królowa lub księżna aktywnie udziela się w polityce jest zwykle krytykowana? Będzie o królowych i księżnych, które decydowały o losach piastowskiej Polski - Rychezie, która odesłała insygnia koronacyjne cesarzowi i przez pewien czas sprawowała władzę, o pierwszym znanym nam trójkącie małżeńskim - Judycie, żonie Władysława Hermana i zapewne kochance możnego Sieciecha. Powiemy też o księżnej Agnieszce, którą kronikarz nazywał "tygrysicą", która dowodziła obroną Wawelu.
Gościem programu jest dr Tomasz Borowski z Muzeum Historii Polski.
-
12.12.2024
-
45 min 30 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Wyzwania przyszłości
87 odcinkówJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY
-
Na psa urok
22 odcinki„Na psa urok” to audycja, w której Karol Kosiorowski edukuje, bawi i tłumaczy, jak komunikować się z psami, budować z nimi dobrą relację
-
Niepodległa po 1918
250 odcinków