Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Piotr Ugniewski z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski
Porozmawiamy o jednej z najbarwniejszej postaci w całej historii Polski — Kazimierzu Pułaskim, bohaterze dwóch narodów Polski i USA.
Czy rzeczywiście był bohaterem, a może antybohaterem? Jak do tego doszło, że o szlachcicu z Polski mówiła cała Europa — łącznie z cesarzami i królami. Czy był królobójcą — jak mówił o nim Stanisław August Poniatowski. Czy jego walka mogła "ocalić konającą Ojczyznę Polaków?" - jak pisał Jan Jakub Rousseau?
I wreszcie czy był kobietą?
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Historia bez tabu
W tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami, i faktach zmienionych w legendy. Powiemy o szemranych postaciach, które stały się bohaterami i bohaterach, którzy niemal zniknęli z kart historii. Powiemy o wielkich czynach i niskich pobudkach. Poznamy postacie z pomników, które na pomniki nie zasługują, albo znacznie je przerastają. Będzie o historii w służbie propagandy.
W naszych programach pokażemy też historyczne postaci od zupełnie innej strony. Pojawi się książę jeżdżący nago po mieście, słowiki które doprowadziły do śmierci króla, czy przyszła święta biegająca po zamku z siekierą, by wpuścić do siebie kochanka. Będzie o wielkich bitwach, o których uczymy się w szkołach, a których być może nie było, lub były znacznie mniejsze niż nas uczono!
Odcinki podcastu (14)
-
Teraz odtwarzane
Kazimierz Pułaski. Bohater czy antybohater Rzeczpospolitej?
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Piotr Ugniewski z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski
Porozmawiamy o jednej z najbarwniejszej postaci w całej historii Polski — Kazimierzu Pułaskim, bohaterze dwóch narodów Polski i USA.
Czy rzeczywiście był bohaterem, a może antybohaterem? Jak do tego doszło, że o szlachcicu z Polski mówiła cała Europa — łącznie z cesarzami i królami. Czy był królobójcą — jak mówił o nim Stanisław August Poniatowski. Czy jego walka mogła "ocalić konającą Ojczyznę Polaków?" - jak pisał Jan Jakub Rousseau?
I wreszcie czy był kobietą?
-
16.01.2025
-
43 min 41 s
-
Odtwarzam
-
-
Stefan Batory. Niegodny by zostać królem?
Będziemy rozmawiać o Stefanie Batorym, jednym z najwybitniejszych władców w historii Polski.
Będzie o tym, czy rzeczywiście był godny, by zostać królem jednego z największych i najpotężniejszych państw ówczesnej Europy. Jak do tego doszło, że wojewoda Siedmiogrodu, kraju zależnego od Turcji i śmiertelnie zagrożonego od Austrii, wygrał elekcję. Kto wpadł na pomysł, by wysunąć jego kandydaturę? Jak to się stało, że początkowo uważany za outsidera i wyśmiewany przez konkurentów, ostatecznie został królem.
Jak udało mu się następnie wygrać wyścig po koronę z Maksymilianem II. Jak przekonał zbuntowane przeciw niemu prowincję - Litwę, Ruś, a także miasto Gdańsk. Powiemy też o tym, jakim był człowiekiem. Będzie o jego charakterze i determinacji.
Gościem audycji będzie doktor Szymon Brzeziński — historyk i hungarysta.
-
09.01.2025
-
43 min 44 s
-
-
Powstania XIX wieku to bezsensowne katastrofy?
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Michał Kopczyński z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski
Porozmawiamy o narodowych zrywach XIX w. - powstaniach listopadowym i styczniowym. Czy miały sens i można je w jakikolwiek sposób usprawiedliwić. Czy przeciwnicy zrywów byli - jak często się o nich mówi - zdrajcami, czy wręcz przeciwnie? Dlaczego za czarne charaktery uważamy tych, którzy próbowali budować bogactwo Królestwa Polskiego? I czy bez powstań Polska mogłaby odzyskać szybciej niepodległość.
-
02.01.2025
-
40 min 25 s
-
-
Potop. Największa klęska w historii Polski
W audycji porozmawialiśmy o potopie szwedzkim. Czy była to największa katastrofa w historii Polski porównywalna do II wojny światowej? Było też o łupieniu Rzeczpospolitej przez Szwedów na niespotykaną skalę, o stratach ludności szacowanych na 4 mln osób.
Nie zabrakło wątku zdrady narodowej. Dlaczego niemal wszyscy najważniejsi dowódcy wojskowi i dostojnicy zdradzili króla Jana Kazimierza i dlaczego później do niego wrócili? Czy to był moment w historii Polski przełomowy, po którym kraj już się nie podniósł?Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Michał Kopczyński z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Historii Polski.
-
19.12.2024
-
47 min 42 s
-
-
Żony Piastów, czy kobiety rządziły Polską?
Będziemy rozmawiać o kobietach. Czy to one rządziły w państwie Piastów? Dlaczego w kronikach tak mało o nich informacji? Czy kronikarze nienawidzili kobiet? Dlaczego, gdy królowa lub księżna aktywnie udziela się w polityce jest zwykle krytykowana? Będzie o królowych i księżnych, które decydowały o losach piastowskiej Polski - Rychezie, która odesłała insygnia koronacyjne cesarzowi i przez pewien czas sprawowała władzę, o pierwszym znanym nam trójkącie małżeńskim - Judycie, żonie Władysława Hermana i zapewne kochance możnego Sieciecha. Powiemy też o księżnej Agnieszce, którą kronikarz nazywał "tygrysicą", która dowodziła obroną Wawelu.
Gościem programu jest dr Tomasz Borowski z Muzeum Historii Polski.
-
12.12.2024
-
45 min 30 s
-
-
Henryk Walezy - czy zhańbił Polskę?
Gościem Łukasza Starowieyskiego był prof. Maciej Ptaszyński z wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Porozmawiamy o pierwszym elekcyjnym królu Polski - Henryku Walezym.
Będzie o władcy Polski, który ma w Polsce czarną legendę. Czy był rozpustnikiem, dlaczego ubierał się po kobiecemu i nosił kolczyki. Czy mordował innowierców? Czy rzeczywiście w Polsce zajmował się tylko zabawą? Dlaczego ledwie po kilku miesiącach uciekł w środku nocy z Polski i czy była to ucieczka usprawiedliwiona?
Zastanowimy się, czy swoją ucieczką z Krakowa obraził/zhańbił Polaków.-
05.12.2024
-
45 min 32 s
-
-
Wolna elekcja - największy błąd w historii Polski?
Dziś w Historii bez Tabu będzie o jednym z największych eksperymentów w historii Polski! Czy wolną elekcję można nazwać pierwszymi wolnymi wyborami? Czy można sobie wyobrazić kraj bez króla? Czy to była największy błąd Rzeczpospolitej Obojga Narodów?
Gościem programu jest prof. Jolanta Choińska-Mika w Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
28.11.2024
-
44 min 11 s
-
-
Ks. Józef Poniatowski. Nago przez Warszawę
Pokażemy inną twarz księcia - celebryty, trendsettera i playboya. Powiemy o tym, jak został Polakiem, jak nago przejechał po Warszawie, o tym, jak organizował najlepsze bale w mieście. Będzie również o tym, jak - słusznie - został bohaterem i legendą.
Gościem programu był prof. Jarosław Czubaty z wydz. historii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
21.11.2024
-
45 min 45 s
-
-
Jadwiga — święta, która biegała z siekierą
Dziś w „Historii bez Tabu” zajęliśmy się postacią Jadwigi, pierwszej i jednej z dwóch w historii Polski kobiet, które zostały koronowane na króla!, a nie królową. Jedną z największych i na pewno najwyższych (zapewne około 175 cm wzrostu) kobiet w naszej historii.
W programie o tym, jak do tego doszło, że w kraju, w którym zasadniczo rządzili mężczyźni, pozwolono kobiecie założyć koronę. Jak to możliwe, że prowadziła negocjacje z Krzyżakami, a także stanęła na czele wyprawy wojennej? Jak traktował ją mąż Władysław Jagiełło? Odpowiadamy też na pytanie, dlaczego w przeciwieństwie do Wandy, chciała Niemca oraz kto i dlaczego musiał odszczekiwać, staropolskim zwyczajem, pod stołem.
Gościem programu był prof. Piotr Węcowski, mediewista wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
14.11.2024
-
44 min 35 s
-
-
Chrzest Polski
Gościem programu był prof. Marcin Pauk z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Rozmawialiśmy o wydarzeniu, które w szkołach nazywamy chrztem Polski, czyli o roku 966. Czy rzeczywiście możemy je tak nazwać? Kto wówczas został ochrzczony poza Mieszkiem I i jego rodziną. Czy jego kraj stał się chrześcijańskim, i czy możemy mówić o Polsce skoro nazwa plemienia Polanie i kraju Polska po raz pierwszy pojawiła się dopiero kilkadziesiąt lat później. Kiedy przyjął chrzest - data ogólnie przyjęta wcale nie koniecznie jest prawdziwa.
Jak wyglądała chrystianizacja Polski i dlaczego kazano wybijać zęby! Wreszcie dlaczego praktycznie niczego nie możemy powiedzieć o pogańskich wierzeniach mieszkańców państwa Piastów, mimo tego, że pogańska religia przetrwała na tych terenach nawet do XIII w.
-
31.10.2024
-
53 min 03 s
-