Gdy jeden z Weletów, pochodzący z terenów, które po traktacie ryskim znalazły się poza granicami Polski, chciał wjechać do kraju, policja go legitymowała i stwierdziła brak obywatelstwa polskiego. W tej sytuacji, Weleta poprosił o telefon, aby połączyć się z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Policjanci zdziwieni, ale zadzwonili. Po krótkiej rozmowie, słuchawkę przejął policjant, który usłyszał: „mówi Ignacy Mościcki, prezydent RP. Z dniem dzisiejszym nadaję panu… obywatelstwo polskie.” Profesor Ignacy Mościcki, prezydent II RP był najsłynniejszym członkiem Korporacji Akademickiej „Welecja”.
Historycznie, źle widziane było noszenie sygnetów rodowych czy używanie tytułów arystokratycznych w relacjach między Weletami. Zasada przyjaźni i równości przejawia się również tym, że zwyczajowo w Welecji wszyscy członkowie zwracają się do siebie po imieniu - niezależnie od wieku i funkcji w Stowarzyszeniu.
Jako organizacja samowychowawcza Welecja zrzesza studentów, którzy ze wspólnej nauki i zabawy wywodzą przyjaźnie trwające przez całe życie.
Welecja jest polską korporacja akademicką założoną w 1883 r. w Rydze, gdzie w owym czasie studiowało bardzo wielu Polaków. Po I wojnie światowej i restytucji państwowości polskiej została przeniesiona do Warszawy.
Korporacja akademicka to stowarzyszenie zrzeszające studentów i absolwentów uczelni, posiadających pewne cele, ideały i chęć samodoskonalenia. Zewnętrznymi oznakami przynależności są zazwyczaj: czapka (tzw. dekiel), szarfa (tzw. banda) oraz monogram (tzw. cyrkiel). Dekle i bandy noszą zazwyczaj trzy barwy. Barwy, posiadające określoną symbolikę, identyfikują daną korporację.
Korporację akademicką Welecja identyfikuje ponadto okazały budynek w centrum Warszawy, który wprawdzie dziś nie jest już własnością korporantów, ale wisi na nim pamiątkowa tablica, a współcześni Weleci do Chocimskiej 4 w swojej działalności zawsze się odwołują.
O historii domu przy Chocimskiej 4, siedzibie Weletów, w programie opowiadał Jan Lipski, prezes Prezydium Korporacji Akademickiej Welecja, student Politechniki Warszawskiej.
[gallery ids="363906,363907,363908,363917,363918,363920,363922,363923"]