Premiera filmu o gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim ps. "Motyl"
W stołecznym kinie Wisła w sobotę odbyła się premiera filmu "Generał Motyl" o legendarnym gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim. - Twórcami scenariusza są Małgorzata Brama, także reżyser filmu oraz Borys Jaźnicki i Marcin Strauchold - poinformowała Magdalena Łań z Urzędu m.st. Warszawy.
"W rolę głównego bohatera wciela się Tomasz Włosok. Partnerują mu między innymi Ireneusz Czop, Olgierd Łukaszewicz, Tomasz Sapryk, Jakub Zając, Michał Rolnicki i Barbara Wypych" - napisała Łań w informacji prasowej. Autorką zdjęć jest Józefina Gocman.
Historia filmu oparta jest m.in. na autentycznej relacji ostatniego żyjącego żołnierza Batalionu "Czata 49", podkomendnego "Motyla", żołnierzy ze Zgrupowania "Radosław" i innych oddziałów powstańczych i wojskowych oraz znajomych i przyjaciół generała. Zbigniew Ścibor-Rylski został odznaczony m.in. dwukrotnie Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
"We wniosku awansowym na stopień kapitana z dnia 18 sierpnia 1944 r. jego przełożony napisał: Bierze udział w walce od pierwszego dnia. Wykazał duże zdolności dowódcze, dużą samodzielność i inicjatywę. Twardy w obronie, bystry i szybki w natarciu. Ma duży autorytet u podwładnych" - czytamy na stronie koproducenta filmu Domu Spotkań z Historią.
Honorowy obywatel WarszawyFabularyzowany dokument powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich, przy współfinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy. Producentem filmu jest Fundacja Artystyczna ERINA B, a koproducentem - Dom Spotkań z Historią.
Zbigniew Ścibor-Rylski ps. "Motyl", "Stanisław" (ur. 10 marca 1917 r. w Browkach - zm. 3 sierpnia 2018 r. w Warszawie). Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" walczącym pod rozkazami generała Kleeberga, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej walczącym w 27. Wołyńskiej Dywizji AK i w Powstaniu Warszawskim. W latach 2004-14 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Był również członkiem założycielem, a w latach 1989-94 i 1997-2018 prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Został też Honorowym Obywatelem Warszawy.