Wiadomości
Udostępnij:
Centralne obchody Święta Wojska Polskiego. Wisłostradą przemaszerowała defilada
-
15.08.2023 10:04
-
Aktualizacja: 17:26 15.08.2023
„Silna Biało–Czerwona” to hasło tegorocznych obchodów święta Wojska Polskiego. Dziś o godzinie 14:00 rozpoczęła się wielka defilada. — Uczestniczyć w niej będą żołnierze wszystkich rodzajów polskich sił zbrojnych. Będzie także pokaz nowoczesnego sprzętu, więc będą czołgi Abrams, będą czołgi K2, będą bojowe wozy piechoty Borsuk — zapowiadał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Dziś w Warszawie odbywają się centralne obchody Święta Wojska Polskiego. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego. W tej uroczystości więli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i szef MON Mariusz Błaszczak.
W dniu Święta Wojska Polskiego prezydent RP złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie. Prezydentowi towarzyszył m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.
Przed rozpoczęciem głównych obchodów 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej i #ŚwiętoWP 🇵🇱 Prezydent @AndrzejDuda złożył wieniec przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. pic.twitter.com/0To8jxnUqx
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 15, 2023
Kulminacją obchodów ma być defilada wojskowa. W defiladzie, która przemaszeruje warszawską Wisłostradą, udział weźmie — jak zapowiadał resort obrony — ok. 2000 żołnierzy, ok. 200 pojazdów wojskowych i niemal setka statków powietrznych.
— Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. O godz. 14:00, 15 sierpnia ruszy tutaj, na Wisłostradzie, defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Serdecznie wszystkich zapraszam, mieszkańców Warszawy, Mazowsza, a także gości z całej Polski. Bądźmy tu razem 15 sierpnia, podziękujmy żołnierzom za ich służbę, szczególnie na granicy polsko-białoruskiej — powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas briefingu prasowego w niedzielę rano, pod koniec próby.
Wielkie święto Wojska Polskiego
Na wtorkowej defiladzie, jak zapowiada resort obrony, „żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt wojskowy”.
Wśród biorącego udział w próbie sprzętu zaobserwować można było także m.in. transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, a także trzy typy czołgów — Leopardy 2, wyprodukowane w Korei K2, a także czołgi Abrams, służące zarówno w siłach polskich, jak i amerykańskich. Na defiladzie pojawią się również się równie wozy bojowe piechoty Borsuk oraz pojazdy minowania narzutowego Baobab-K, a także wiele pojazdów technicznych, medycznych czy logistycznych. Na niebie będzie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16, śmigłowce i bezzałogowce
15 sierpnia o godz. 14:00 ruszy na warszawskiej Wisłostradzie defilada wojskowa #SilnaBiałoCzerwona.
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) August 14, 2023
Zaprezentujemy 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego, ponad 90 statków powietrznych. Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują… pic.twitter.com/lfMkacs9DT
Ostatnia defilada z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego pod hasłem „Wierni Polsce” odbyła się w 2019 roku w Katowicach. Miejsce zostało wybrane w związku z setną rocznicą wybuchu I powstania śląskiego - jednego z trzech powstańczych zrywów, które doprowadziły do włączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Wzdłuż trasy przejazdu defilady zgromadziły się tysiące ludzi, którzy obserwowali przemarsz 2,6 tys. żołnierzy.
W latach 2020-2021 defilada nie odbywała się ze względu na zagrożenie epidemiczne. W zamian wojsko organizowało pikniki wojskowe. W roku 2022 MON również zrezygnował z organizacji uroczystej defilady w Święto Wojska Polskiego - powodem była wojna w Ukrainie. Zdecydowano się na organizację pikników, pokazów sprzętu i skoncentrowano się na rekrutacji ochotników do wojska.
Wydarzenia w stolicy
Rano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza za Ojczyznę, w której udział wzięli najważniejsi politycy i dowódcy wojskowi. Później, na placu Piłsudskiego, odbyła się uroczysta zmiana warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Poza tym na Stadionie Narodowym zaplanowano centralny piknik wojskowy, w ramach którego zostanie zorganizowany bieg „Piątka z Żołnierzem” wokół PGE Narodowego.
Od godziny 10:00 do 13:00 odbyło się także zgromadzenie publiczne pod katedrą praską przy ulicy Floriańskiej 3, a następnie przemarsz ulicami: Floriańską, Jagiellońską, przez plac Hallera, Dąbrowszczaków, Inżynierską, Stalową i Szwedzką przed budynek przy ulicy Szwedzkiej 2.
📣Halo #Polska! To Już jutro! Wielka Defilada #WojskoPolskie #SilnaBiałoCzerwona🇵🇱, na którą zapraszamy do #Warszawa. Natomiast przed defiladą zapraszamy na 9:00 do kibicowania uczestnikom 2. edycji biegu #5zŻołnierzem! Będzie biało-czerwono! #ŚwiętoWojskaPolskiego @MON_GOV_PL pic.twitter.com/2vTGquZhw4
— Centralny Wojskowy Zespół Sportowy (@CWZ_SPORT) August 14, 2023
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947 r. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
Czytaj też: Prezydent w przededniu Święta Wojska Polskiego: powstanie Dowództwo Sił Połączonych
Źródło:
Autor:
RDC /JD
Kategorie: