Wiadomości
Udostępnij:
Łazienki Królewskie zamknięte do odwołania. „Nie było nigdy takiej sytuacji”
-
15.07.2024 12:44
-
Aktualizacja: 17:31 15.07.2024
To sytuacja bez precedensu. Stołeczne Łazienki Królewskie zamknięte do odwołania. Powodem jest uszkodzenie około setki drzew po ostatnich burzach. Stanowią zagrożenie dla zwiedzających.
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie poinformowało, że zabytkowe ogrody będą jednak zamknięte do odwołania. Wcześniej informowano, że park zostanie otwarty w poniedziałek w południe.
Nigdy w historii parku nie było takiej sytuacji - mówi dyrektorka Łazienek Marianna Otmianowska. Trwa usuwanie skutków nawałnicy. Nie wiadomo, jak długo to potrwa.
- Najstarsi stażem pracownicy nie pamiętają sytuacji, kiedy tyle drzew zostało powalonych podczas jakiejkolwiek sytuacji ekstremalnej. Właśnie z taką obecnie mamy do czynienia. Tak naprawdę skalę i efekt widać najlepiej przy bramie od ulicy Podchorążych. Muzeum i ogród pozostają zamknięte do odwołania z powodów bezpieczeństwa - wyjaśnia Marianna Otmianowska.
Na teren Łazienek Królewskich musi wjechać niezbędny sprzęt. Nie ucierpiała żadna zabytkowa rzeźba. Skutki burz są trudne do oszacowania finansowo.
- W tym momencie mówimy o kwestiach bezpieczeństwa. I tak naprawdę skala wykrotów, złomów, zwisów jest bardzo, bardzo duża. Możemy mówić o około 100 drzewach, jeśli chodzi o złomy i wykroty - wskazuje Otmianowska.
Decyzję o zamknięciu Muzeum Łazienki Królewskie podjęło wspólnie z Ministerstwem Kultury i Wojewódzkim Mazowieckim Konserwatorem Zabytków.
Wcześniej - z powodu trudnych warunków atmosferycznych - park był zamknięty od czwartku do piątku w południe. W sobotę, w związku z nocną intensywną burzą, ogrody ponownie zamknięto. Z powodu intensywnych prac porządkowych po nawałnicy tego dnia odwołane zostały Koncerty Chopinowskie, Festiwal Strefa Ciszy, warsztaty, spacery i oprowadzania.
Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie, założony w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski. Nazwa nawiązuje do początków, gdy w XVII w. na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano tu pawilon ogrodowy z łaźnią. Od 1960 r. mieści się tam Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Czytaj też: Nowy tunel może powstać na granicy Kobyłki i Wołomina. „Mamy na to koncepcję”
Źródło:
Autor:
Cyryl Skiba/PL
Kategorie: