Wiadomości
Udostępnij:
W Radomiu powstało Branżowe Centrum Umiejętności Służb Lotniskowych
-
04.04.2025 22:01
-
Aktualizacja: 21:34 04.04.2025
W Radomiu otwarto, drugie w Polsce, Branżowe Centrum Umiejętności Służb Lotniskowych. Projekt napisał i zrealizował Zakład Doskonalenia Zawodowego. Dzięki BCU uczniowie mają szansę na zdobycie atrakcyjnego zawodu, a doświadczeni pracownicy na podniesienie kwalifikacji. Koszt projektu to ponad 12 milionów złotych. Pieniądze pochodziły z Krajowego Planu Odbudowy.
W Radomiu przy Niepublicznym Technikum im. 72 Pułku Piechoty ZDZ powstało Branżowe Centrum Umiejętności Służb Lotniskowych. Znalazło się ono na liście projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Projekt pozyskał 12 mln zł dofinansowania z KPO. Dzięki tym funduszom przeprowadzono modernizację bazy lokalowej przy ul. Saskiej w Radomiu oraz zakupiono nowoczesne symulatory oraz inne urządzenia najnowszej generacji do praktycznej nauki zawodu.
Jak mówi dyrektor szkoły Katarzyna Kołodziejska, to naturalna konsekwencja utworzenia kilka lat temu kierunku „Technik lotniskowych służb operacyjnych”. Obecnie w pięciu klasach kształci się 170 uczniów i to oni na początku korzystać będą z możliwości, jakie daje BCU.
— Centrum rozpoczęło formalnie swoją działalność 1 kwietnia 2025 roku. Jest w przygotowaniu oferta edukacyjna. Szkolenia rozpoczną się formalnie od 1 września 2025 roku — poinformowała Kołodziejska.
Nikolas Morka, uczeń radomskiego ZDZ, jest pewien, że dzięki szkoleniom organizowanym w BCU, będzie lepiej przygotowany do pracy w lotniskowych służbach operacyjnych.
— Są symulatory na przykład, które pozwalają nam na treningi, których nie możemy odbyć na lotnisku, bo to są sytuacje niszowe. Sytuacje, które zdarzają się rzadko, ale pomagają nas przygotować na to. Praktyka jest lepsza niż teoria — stwierdził Morka.
Marcin Danił z Polskich Portów Lotniczych podkreślił, że jest to ważny i potrzebny projekt.
— Mamy do czynienia z zapotrzebowaniem na pracownika, który będzie profesjonalistą, który szybko wejdzie do pracy, będzie potrafił ustawić samolot, czy pracować w operacyjnej części lotniska. Temu ma służyć ta placówka — powiedział Danił.
W wyniku współpracy tych podmiotów mają teraz powstać programy nauczania młodzieży i osób dorosłych, które przyczynią się do wdrożenia nowoczesnych metod kształcenia oraz zwiększenia szans na znalezienie zatrudnienia w branży lotniczej.
Czytaj też: Nowa siatka połączeń z Okęcia. Lotnisko Chopina zaprezentowało letni rozkład [SPRAWDŹ]
Źródło:
Autor:
Anna Orzeł/DJ