Betoniarnia na Bemowie przejęta w całości przez miasto. To zielone światło dla budowy metra

  • 27.09.2023 08:53

  • Aktualizacja: 13:40 27.09.2023

Miasto w całości przejęło betoniarnię na Bemowie, pod rozbudowę II linii metra. Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego poinformował, że wkrótce będą mogły rozpocząć się prace. Zgodnie z harmonogramem budowa II linii metra ma zakończyć się jesienią 2026 roku.— Plac budowy jest już w całości na terenie betoniarni — oznajmia Tomasz Kunert.

Betoniarnia na Bemowie została przejęta w całości przez miasto. To zielone światło dla rozbudowy II linii metra.

Jak informowaliśmy wcześniej, właściciel terenu skarżył się, że dostał wypłatę odszkodowania, jednak miał za mało czasu na przenosiny. Wojewoda komentował, że może dochodzić do celowej opieszałości. Z kolei  właściciel zapewniał, że nie ma złej woli i przekaże teren do końca października.

– Świadectwem tego jest to, że kolejne etapy nieruchomości są oddawane, ale nie w takim wymiarze, jakby sobie tego życzyły służby. Fizycznie jest niemożliwe, aby dorobek trzydziestoletniej pracy przenieść w tydzień czy dwa – podkreślał wcześniej właściciel. 

Pod koniec sierpnia właściciel wystąpił do Wojewody Mazowieckiego z wnioskiem o wydłużenie terminu na wyprowadzkę o 90 dni.

Działka w rękach miasta

Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert zapewnia, że ostatecznie działka została przekazana miastu. 

 Były właściciel terenu betoniarni, która jest na terenie potrzebnym pod budowę, stacji metra Karolin, wydał tę część gruntu — mówi Kunert.

Jak dodaje rzecznik ZTM, wkrótce będą mogły rozpocząć się prace.

— Plac budowy jest już w całości na terenie betoniarni, teraz trzeba tylko te urządzenia, które tam są, zagospodarować tak, aby nie przeszkadzały w budowie metra. Te urządzenia są w tej chwili własnością miasta — przekazuje Kunert.

Rzecznik spółki Gulermak Bartosz Sawicki informuje że konieczne jest jeszcze uprzątnięcie placu.

Teren został wygrodzony, zabezpieczony. Jeżeli chodzi o możliwość rozpoczęcia prac na terenie betoniarni, to jeszcze nie jest to w pełni możliwe, ponieważ tam znajdują się nieruchomości i ruchomości, które zgodnie z planem budowlanym muszą zostać przesunięte, żeby umożliwić prowadzenie robót — dodaje Sawicki.

Zgodnie z harmonogramem budowa II linii metra ma zakończyć się jesienią 2026 roku.

Czytaj też: Mieszkańcy Wawra skarżą się na odór. Przyczyną jest zaniedbana przepompownia

Źródło:

RDC

Autor:

Adam Abramiuk, Przemysław Paczkowski/JD